­

TÜRKİYE KÜLTÜR PORTALI

Türkiye Kültür Portalı, Bilgi Toplumu Stratejisi (2006 - 2010) Eylem Planında yer alan; "Kamu kurumlarının internet sitelerinde bulunan Türkçe içeriğin TRT veri tabanından da yararlanılarak derlenmesi, görsel materyallerle desteklenmesi ile kültür, tarih, sanat, turizm gibi konularda bilgi sağlayan ve kullanıcılarla etkileşime imkân veren Türkiye Kültür Portalı kurulacaktır" eylemi doğrultusunda, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından oluşturulmuştur.
 
Türkiye Kültür Portalı, İl Kültür ve Turizm Müdürlüklerinden alınan veriler ile çeşitli kamu kurumlarından sağlanan verileri bir araya toplamaktadır. Ayrıca ilgili kurum ve kuruluşlarla imzalanan iş birliği protokolleri kapsamında Portal’ın içerik ve niteliğine uygun çeşitli veriler de elde edilmektedir. 
 
2015 yılında yayın hayatına başlayan Kültür Portalı geniş bir başlık yelpazesi altında Türkiye’ye ilişkin zengin, çeşitli ve benzer sitelerde bir arada bulunması zor bilgileri metin, fotoğraf, video ve ses dosyası formatlarında, entegre bir şekilde kullanıcılarına sunmaktadır. 
 
İllere Özel bölümünde 81 il özelinde ziyaretçilere ilin tarihçesinden coğrafi yapısı ve iklimine uzanan genel bilgilerin yanı sıra; konum bilgileri, gezilecek yerler, geleneksel mutfak, konaklanacak yerler, sit alanları, anıtlar, kültür atlası, turizm aktiviteleri, fotoğraflar ve seyahat hatırası gibi başlıklar altında söz konusu şehrimizle ilgili detaylı bilgilere ve görsellere yer verilmektedir. Ayrıca ilgili sayfada, ile özel haber ve duyurular da yer almakta olup, ziyaretçilerin güncel etkinliklerden haberdar olmaları amaçlanmaktadır. Kültür Portalı, illere ilişkin tarihi, kültürel ve turistik verilerin yanında ayrıca il özelinde devam eden ve başlaması planlanan projeleri de ilgilenenler için sunmaktadır. Bu kapsamda, 81 ilimize dair pek çok veri, portal anlayışına uygun ve kullanıcı dostu bir tasarımla ziyaretçilerin kullanımına hazır bulunmaktadır.
 
Arkeoloji ve Tarih, Dil ve Edebiyat, Geleneksel Mutfak, Gezilecek Yerler, Halk Kültürü, Kültürel Miraslarımız, Sanat, Seyahat Hatırası, Turizm Aktiviteleri, UNESCO’da Türkiye, Müzeler, Coğrafi İşaretli Ürünler ve Türk Süsleme Sanatları bölümlerinde, konularının uzmanları tarafından kaleme alınmış metinler ile çok sayıda makale, e-kitap, fotoğraf ve videoya da ulaşılabilmektedir.
 
Etkinlikler bölümünde şenlik, festival, konser, sergi, tiyatro vb. etkinliklerin iller bazında aylık takvimleri bulunmakta olup, ilgili kullanıcıların Türkiye içinde seyahat programlarını yaparken yöresel aktiviteler hakkında da bilgi edinmelerini kolaylaştırmak amaçlanmaktadır. 
 
Medya Kütüphanesi bölümü, Kültür Portalı’nın en kapsamlı görsel-işitsel arşivini oluşturmaktadır. Etiketler halinde sınıflandırılan fotoğraf, video, ses belgesi ve dokümanların bir arada bulunduğu sanal bir kütüphane niteliğinde olan bu bölümde kullanıcılar, uygun kategoriler altında anahtar kelimelerle çok sayıda belgeye kolaylıkla erişebilme imkânı bulmaktadır.   
 
Editörün Seçimi bölümü, blog yazısı niteliğinde makalelerin yer aldığı ve Kültür Portalı’na farklı bir dinamizm katan bir başlıktır. Belirli temalar ve konseptler etrafında derlenen seyahat yazıları, etkileyici görseller ve kısa metinler ile günümüz seyahat medyasının sıklıkla kullandığı bir yöntemle, meraklılarına özel bilgiler sunmaktadır. 
 
Haritada Keşfet bölümünde ise Kültür Portalı’nın içeriğinde yer alan tüm verilerin harita üzerinde erişimini kolaylaştıran bir modül aracılığıyla; kullanıcıların gidilecekleri illeri harita aracılığıyla keşfetmelerine olanak sağlanmaktadır. 
 
Kültür Portalı zengin içeriği sayesinde Google arama motorunda aranan pek çok içerik için ilk sırada çıkmaktadır. Ayrıca, Kültür Portalı sosyal medyayı da etkin bir şekilde kullanmaktadır. Facebook, Twitter, Youtube, Instagram ve Pinterest hesapları ile kullanıcıları ile sürekli etkileşim halindedir. Kullanıcıların geri bildirimlerini ve önerilerini almakta, kendini kullanıcıların talep ve istekleri doğrultusunda uyarlayarak değişen kullanıcı ihtiyaçlarına karşılık verebilmeyi amaçlamaktadır. 
 
Ülkemizin doğal, kültürel ve tarihi değerlerini ortaya çıkarmayı, korumayı, geliştirmeyi, gelecek nesillere aktarmayı, toplumsal bilincin oluşmasında bilgiye erişimi kolaylaştırmayı ve Türk kültürünü dünyaya tanıtmayı hedefleyen Kültür Portalı bu alandaki çalışmalarına devam edecektir.