­ AKDAĞ TABİAT PARKI | Kültür Portalı

Akdağ Tabiat Parkı - Afyonkarahisar

Tertemiz dağ havasını ciğerlerinizde hissetmek için 2 bin 500 metre rakımlı Akdağ, ideal bir ortamdır. Sandıklı İlçesi Sorkun Kasabası’ndan güneye doğru, etrafı meşe ormanlarıyla kaplı virajlı stabilize orman yolunu takiben, yükseklik artıkça karaçam ağaçlarının yoğunlaştığı, yolun sonunda, Kocayayla’ya ve vadiye ulaşılmaktadır. Tabiat Parkı’nın kendine özgü bitki örtüsü ile birlikte jeolojik ve jeomorfolojik oluşumları, (Dağ, kanyon,vadi,mağara) sahaya üstün bir peyzaj özelliği kazandırmaktadır. 12 - 13 kilometre uzunluğunda, genişliği 10-15 metre, (1-1,5 metreye kadar daralan) Tokalı Kanyonu’nda; zaman zaman yüzmek, kayadan kayaya atlamak zorunda kalabilirsiniz. Ortalanma 7-8 saat yürüyüş sonunda geçilebilen kanyon, geniş bir vadiyle son bulmaktadır.

Kocayayla’nın 6 kilometre güneyindeki Kurtini Mağarası; sarkıt ve dikitleriyle büyüleyici niteliktedir. Akçay Deresi'ni takip ederek üçüncü küçük köprüden sola doğru 10 - 15 dakikalık tırmanıştan sonra mağaraya ulaşabilirsiniz. Akdağ Tabiat Parkı yaban hayatı bakımından da çok zengindir. Kızıl Geyik gibi türlerin yanı sıra Yılkı Atları yanında, kanyon içerisinde nesli tehlike altında olan Sakallı Akbaba ve Kızıl Akbaba gibi yaban hayvanlarına da rastlamak mümkündür. Birçok ağaç, ağaççık, çalı ve otsu bitkiler, endemik bitki türleri de mevcuttur. Ehrami Karaçam’da endemik olarak bulunmaktadır.

Mevcut bitki örtüsü ve yaban hayatı kaynak değeri nedeniyle korunması ile ’’koruma kullanma dengesi’’ içerisinde farklı rekreasyon kullanımlarına olanak sağlayacak şekilde geliştirilerek, yakın çevresinden başlayıp, bölge ve ülke ölçeğinde kullanımının sağlanması ve etkin bir şekilde korunarak gelecek kuşaklara milli bir miras olarak bırakılabilmesi amacıyla Tabiat Parkı olarak, 29.06.2000 tarihinde 14.916 hektar olarak ilan edilmiştir. 02.10.2001 tarihinde 14.781 hektar olarak alan yeniden düzenlenerek tescil edilmiştir. Bütün bu özellikleriyle Akdağ; Karadeniz Yaylalarını aratmayacak niteliktedir.

Kaynak: Afyonkarahisar İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Afyonkarahisar Turizm Aktiviteleri

Konum Bilgileri

Görüntülenme Sayısı : 15718    Eklenme Tarihi : 04 Mart 2013 Pazartesi    Güncellenme Tarihi : 27 Temmuz 2020 Pazartesi