­ HEYBELİ KAPLICASI | Kültür Portalı

Heybeli Kaplıcası - Afyonkarahisar

Afyonkarahisar-Konya karayolu üzerinde Afyonkarahisar'a 30 km uzaklıktadır. Bu bölge termal turizm merkezlerinin daraltılması nedeni ile 2019 tarihinde termal turizm merkezi statüsünden çıkarılsa da bir turizm cazibe merkezi olmaya devam etmektedir. Bolvadin ilçesinde bulunan Heybeli kaplıcalarının tarihi eskilere dayanmaktadır. Roma ve Bizans Dönemlerinde Heybeli kaplıcalarının kullanıldığı bilinmektedir. Bununla birlikte Selçuklu ve Osmanlı döneminde de kullanılmıştır. Bolvadin’de bulunan Heybeli kaplıca suyunun M.Ö. 295 yılında meydana gelen büyük depremler sonucunda ovada fışkırdığı sanılmaktadır. Kaplıcaya aynı zamanda ‘Kızıl Kilise’ de denilmektedir ve bu isim bölge Türk egemenliğine geçmeden önce kasabanın batısında yer alan kiliseden gelmektedir. 

Birçok hastalığa derman olmasının yanı sıra, özellikle deri hastalıklarına ve uyuza iyi gelmesi nedeniyle ‘Uyuz Hamamı’ diye de anılır. 

Hekim kontrolünde uygun sıcaklığa getirilerek banyo uygulamaları şeklinde inflamatuvar romatizmal hastalıkların (romatiod artrit, ankilozan spondilit başta olmak üzere) kronik dönemlerinde, kronik bel ağrısı, osteoartrit gibi noninflamatuvar eklem hastalıklarının, miyozit, tendinit, travma, fibromiyalji sendromu gibi yumuşak doku hastalıklarının tedavisinde, ortopedik operasyonlar, beyin ve sinir cerrahisi sonrası gibi uzun süreli hareketsiz kalma durumlarında mobilizasyon çalışmalarında, kronik dönemdeki seçilmiş nörolojik rahatsızlıklarda, cerebral palsy gibi hastalıkların tedavisinde rehabilitasyon amacıyla, stres bozukluğu, nörovejetatif distoniler örneklerindeki gibi genel stres bozukluklarında ve spor yaralanmalarında tamamlayıcı tedavi unsuru olarak kullanılabilir niteliktedi

Kaynak: Afyonkarahisar İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Konum Bilgileri

Görüntülenme Sayısı : 5372    Eklenme Tarihi : 04 Mart 2013 Pazartesi    Güncellenme Tarihi : 03 Şubat 2020 Pazartesi