­ HASANDAĞI'NDA ZİRVE YÜRÜYÜŞÜ | Kültür Portalı

Hasandağı'nda Zirve Yürüyüşü - Aksaray

Anadolu’nun ortasında Kapadokya'nın ve Ihlara Vadisi'nin mimarı olan Hasandağı, güvenli parkurlarıyla dağcılığa meraklı zirve tutkunlarının ilgisini çekmektedir. Dağ eteğinde bulunan Nora Antik Şehri önemli bir kültür hazinesine ev sahipliği yaparken, Helvadere Göleti yanında bulunan balık lokantaları ise farklı lezzetleri doğa tutkunlarına sunmaktadır. 3268 metre zirvesiyle volkanik bir dağ olan Hasandağı, heybetli duruşuyla dört mevsim zirve tutkunlarını kendisine çekmektedir. 

Dağa tırmanış yapmak için Aksaray üzerinden Helvadere kKasabası'na ulaşıp, dağ eteğinde kamp kurarak farklı parkurlar üzerinden zirve tırmanışı yapılabilir. Hasandağı, nereden zirve çıkışı yapacağınızı bilirseniz en güvenli zirve yürüyüşü yapılacak dağlardan birisidir. Otel yönünden veya Dağevi’nden çıkış yapmak uygundur. Ancak güvenli ve rahat bir parkur için en iyi seçenek Dağevi’nden çıkış yapılmasıdır. Ortalama 6 saatte zirvesine ulaşılan Hasandağı'na zirve tırmanışı yapmak için Dağevi parkurunu kullananlar ilk olarak Süt Kilisesi ile karşılaşırlar. Buradan vadi içinde küçük bir yürüyüşün ardından dağın sırt kısmına çıkılır ve keçi yolu takip edilerek zirve yürüyüşüne devam edilir. Parkurda ilerlerken, artık ayaklarınızın altında uçsuz bucaksız bir arazi ve Erciyes, Ekecik dağları ile Tuz Gölü kendisini gösterir. Doğada bulunan ve yeni açan çiçekler ile kekik kokusu her adımda kendisini hissettirir. Kelebekler çiçekten çiçeğe uçarken, fotoğraf tutkunlarını da peşinden koşturur. Hasandağı'nın zirvesi göründüğünde artık farklı duygular içindesinizdir. Mevsime göre kar örtüsü üzerinde gitmek heyecan yaratır. Zirveye ulaştığınızda ise sizi içerisinde su bulunmayan eski bir krater gölü karşılar. Burada zirve yürüyüşünün belgesi fotoğraflar çekilirken, molanın ardından dönüşe geçilir. Dönüşte günün getirdiği yorgunlukla bir daha çıkmayacağınızı söyleseniz de Hasandağı, yine sizi kendisine çekecektir. 

Hasandağı kış sporları potansiyeliyle de ilgi görmektedir. Kış sporları turizm merkezi alanında yer alan Dağevi ve Karbeyaz Oteli çevresinde Aralık ve Nisan ayları arasında kayak yapılabilmektedir. Ayrıca yamaç paraşütü için uygun koşullara sahip olan Hasandağı'na gelen amatör ve profesyonel sporcular, Hasandağı'ndan atlayıp gökyüzüne süzülmektedirler. 

Hasandağı'ndan döndüğünüzde ise Helvadere Kasabası'nın üzerinde bulunan Nora Antik Şehri'nin ziyaret edilmesi tavsiye edilir. Antik Dönem'de üç kapıdan diğer bölgelere bağlanan Nora, yolların birleştiği, bölgenin önemli bir yerleşim merkezidir. Araştırmacılar antik kentin ismini Nora, Viranşehir ve Mokisos olarak ifade etmektedirler. Nora, Helenistik Devir'den itibaren iskan görmüş, stratejik mevkide önemli bir askeri merkezdir. Nora'daki kiliseler yaklaşık 6 ve 7'nci yüzyıllarda inşa edilmiştir. Yeni kurulan kent, tahmini olarak 1000 civarında evden oluşmaktadır. 45-50 hektarlık alanı ile Kapadokya’da bulunan bazı surla çevrili kentlerden daha büyüktür. O dönemde bölgenin merkezi konumunda bulunan Kaiserai (Kayseri) 26 hektardır. Kısa süren ve parlak bir dönem yaşayan kent, 8'nci yüzyıldan sonra terk edilmiştir. Roma Dönemi'nde nekropol olarak kullanılmış bir alan içinde yapılan Nora'daki yüzey araştırmalarında 48 adet Roma mezarı tespit edilmiştir. Nora'nın planlı bir şehir yerleşmesi ve yol ağı olmayan, sadece savunma amaçlı kurulmuş bir kent olduğu tespit edilmiştir. Nora bir askeri garnizon olarak da nitelendirilmektedir. Kentte temsili yapı olarak sadece kiliseler yer almaktadır. 

Nora'dan Helvadere Kasabası'na gelindiğinde ise Kilise Cami'si ziyaret edilebilir. Kirazlı Mahalle'deki kesme taştan yapılmış olan kilise üç sahanlıdır. Kilise 2 yığma, 4 yuvarlak taş sütun üzerine beşik tonozludur. Helvadere Göleti ise Hasandağı'na farklı bir zenginlik katmaktadır. Göl kıyısında mesire alanları bulunurken, balık lokantaları ise farklı lezzetleri sunmaktadır.

Aksaray Turizm Aktiviteleri

Konum Bilgileri

Görüntülenme Sayısı : 8156    Eklenme Tarihi : 27 Aralık 2012 Perşembe    Güncellenme Tarihi : 10 Ağustos 2020 Pazartesi