­ GÜMÜŞ (MADEN CAMİ) YENİ CAMİ | Kültür Portalı

Gümüş (Maden Cami) Yeni Cami - Amasya

Gümüşhacıköy ilçesi Gümüş Kasabası'nın Maden Mahallesi’nde bulunan caminin orijinal hali 19'uncu yüzyılın ortalarında burada inşa edilmiş bir kilisedir. 1928 yılında Batı Trakya’dan buraya göç edenlerce orijinal yapısı korunarak camiye çevrilmiştir. Dikdörtgen planlı caminin cephe duvarlarının köşeleri silme taş, beden duvarları normaltaş örgülüdür. İç mekan batıdan doğuya uzanan ve üstleri tonozla örtülü üç sahından oluşur.

Kilisenin orijinal halinde yapının doğu cephesinde bulunan apsis kısmı yıkılmış ve düz duvar biçiminde kapatılmıştır. Güney duvarındaki mihrap nişi ise sonradan açılmıştır. İç mekanın en dikkat çeken yanlarından biri minber, vaaz kürsüsü ve mahfil bölümlerinde kullanılan ahşap işleridir. Bunlar kiliseden kalma orijinal ahşap işleme ve süslemelerdir. Caminin tavanında, önceleri üzerleri badanayla kapatılmış olan ancak sonraki restorasyonlarda badananın temizlenmesiyle ortaya çıkartılan Hz. İsa ve dört havarisi Matta, Markos, Yuka ve Yuhanna’ya ait figürler bulunur. Özellikle Hıristiyan ziyaretçilerin oldukça ilgisini çeken bu figürler, cami tavanına yapılan açılır kapanır bir sistem sayesinde sergilenebilmektedir.

Amasya Gezilecek Yerler

Cami
İnanç-Kültür Turizmi
Amasya' ya 70 Km. Merzifon' 22 km olan Gümüşhacıköy İlçesinin Gümüş mahallesinde bulunmaktadır. Merzifon' hava yolu veya karayolu ile ulaşım mümkündür.
Gümüş Mahallesi

Konum Bilgileri

Görüntülenme Sayısı : 11621    Eklenme Tarihi : 05 Şubat 2013 Salı    Güncellenme Tarihi : 20 Ekim 2021 Çarşamba