­ TÜRKİYE EĞİTİM DERNEĞİ ANKARA KOLEJİ OKUL MÜZESİ | Kültür Portalı

Türkiye Eğitim Derneği Ankara Koleji Okul Müzesi - Ankara

TED Ankara Koleji Vakfı Okulları’nın kuruluş yılı olan 1931 yılından günümüze kadar olan tarihsel birikimini gelecek kuşaklara aktaran TED Ankara Koleji Okul Müzesi, İncek yerleşkesinde, idari binanın zemin katında yer alır. 21 Mayıs 2008 tarihinde açılan müze, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından “Özel Müze” statüsü verilmiştir.

Okul müzesine girmeden önce ziyaretçileri 1937 yılından 2005 yılına kadar kullanılan Ziya Gökalp Caddesindeki okul binalarının orijinaline sadık kalınarak yapılmış maketi karşılamaktadır. Müzeye girildiğinde göze çarpan fotoğraflardan ilki 1938 yılında TED Ankara Koleji öğrencisi olan Semra Baydar’ı, 19 Mayıs Stadyumu’nda Gençlik ve Spor Bayramı töreni sırasında, TED rozetini Mustafa Kemal Atatürk'ün ceketine takarken çekilmiş büyük boy fotoğraftır.

Müzede çeşitli temalardan oluşmuş galerilerde, geçmişten günümüze okul, etkinlik, öğretmen, öğrenci fotoğrafları, temsili sınıf, önemli tarihi vesikalar, diplomalar, belgeler, ders ve büro aletleri, müzik aletleri, el yazması notalar, yaklaşık 30 bin mezunun yıllık fotoğrafları, bilgileri ve “Biz Kimiz” oyununu içeren yazılımın kullanıldığı bilgisayar ve spor köşesi yer almaktadır. TED Ankara Koleji, öğrencilerinin neredeyse Cumhuriyet ile yaşıt okulun tarihini öğrenmeleri için müzeye gezi programları düzenlenmekte, ayrıca veliler, mezunlar ve başka okullardan gelen öğrenci grupları da müzeye yoğun ilgi göstermektedir.

Ankara Gezilecek Yerler

Müze
Kültür Turizmi
İincek-Gölbaşı tarafına giden toplu taşıma araçlarıyla ulaşılabilir.
TED Ankara Koleji Vakfı Okulları Taşpınar Mah. 2800. Cad. No: 5 İncek-Gölbaşı
0 (312) 586 90 00

Konum Bilgileri

Görüntülenme Sayısı : 6022    Eklenme Tarihi : 21 Ağustos 2014 Perşembe    Güncellenme Tarihi : 05 Ocak 2022 Çarşamba