­ DENİZ TURİZMİ | Kültür Portalı

Deniz Turizmi - Antalya

Antalya, 640 km'lik sahil şeridi ile Türkiye'nin en önemli turizm kentidir. Kentin batı kıyılarında dağların denize dik inmesi nedeniyle deniz derindir ve plajlar süreklilik göstermez. Ancak Kemer, Tekirova, Kumluca, Finike, Demre ve Kaş kıyılarında iyi olanaklı doğal plajlar vardır. Konyaaltı, Beldibi plajları, Göynük Sahilleri Antalya’nın batısında yer alırken, doğusunda Lara, Karpuzkaldıran, Belek, Kundu, Alanya plajları bulunmaktadır.

Antalya’da çok sayıda Mavi Bayrak ödüllü plaj mevcuttur. Çevre kirliliğinin önlenmesine yönelik yapılan çalışmalar sonucunda kentteki Mavi Bayrak sayısı 2021 yılında - 213'ü plaj - 5'i marina - 10'u turizm teknesi olmak üzere - 228’e  yükselmiştir. Antalya’daki ince kumlu doğal plajlar ve güzel manzaralı koyların yanı sıra Mart-Aralık aylarında iklimin ve deniz suyu sıcaklığının uygun olmasıyla devam eden deniz mevsimi, bölgenin turizm potansiyelini artırmaktadır.

Ülkemiz genelinde - 519’u plaj, 22’si marina ve 6’sı yat ve 10'u turizm teknesi olmak üzere - toplam 557 mavi bayrak bulunmakta olup, Mavi Bayrak ödüllü plajların yarıya yakını Antalya sınırları içinde yer almaktadır.

Konum Bilgileri

Görüntülenme Sayısı : 9298    Eklenme Tarihi : 04 Nisan 2014 Cuma    Güncellenme Tarihi : 09 Temmuz 2021 Cuma