­ GOLF VE BELEK | Kültür Portalı

Golf ve Belek - Antalya

Antalya'nın spor turizminde önemli bir destinasyon olarak anılmasına katkı sağlayan spor branşlarından biri de hiç şüphesiz ki golftür. İlimiz, eşsiz doğal ve tarihi dokusu ile uygun coğrafi koşullarının yanında, golf sporu ve turizmi adına gerçekleştirilen yatırımlar sonrası art arda hizmete giren nitelikli tesis ve uluslararası standartlardaki sahalarıyla, yurt içi ve dünyadan çok sayıda golfseverin buluşma noktası olmuş; ülkemiz tanıtımına da büyük katkı sağlayan, uluslararası düzeydeki golf turnuvalarına ev sahipliği yapmıştır.

Antalya'nın Serik ilçesinde konumlanan Belek turizm bölgesi, ülkemizin en önemli golf turizmi destinasyonudur. Bölgede, zengin yeme – içme, alışveriş ve eğlence olanaklarıyla bütünleşik, yüksek kalitede hizmet veren konaklama tesisleriyle bir arada kurulan ve doğa ile iç içe düzenlenen golf sahaları, Antalya'ya gelen golfseverlere hem spor hem de eğlenceli ve keyif dolu bir tatil fırsatı sunmaktadır.

2008 yılında Uluslararası Golf Tur Operatörleri Birliği (IAGTO) tarafından  Avrupa'da Yılın En İyi Golf Bölgesi ödülüne layık görülen  Belek'te yıl içinde 50'nin üzerinde ulusal ve uluslararası düzeyde turnuva düzenlenmektedir. Bunlar arasında, dünyadaki en önemli amatör golf turnuvası olma özelliği taşıyan Turkish Airlines World Golf Cup, Avrupa'nın en yetenekli genç golfçülerini buluşturan Turkish Airlines Challenge ve Avrupa Turu Rolex Serisi'ndeki 8 turnuvadan biri olan Turkish Airlines Open Golf Turnuvaları da yer almaktadır. 2017 yılında 5.si düzenlenen Turkish Airlines Open, her yıl Avrupa'nın en iyi golfçülerinin katılımıyla gerçekleşmekte ve 50'nin üzerinde ülkede naklen yayımlanarak ülke tanıtımımıza da büyük katkı sağlamaktadır.

İlimizde, 10'u Belek Turizm Merkezinde ve 1'i Manavgat'ta olmak üzere toplam 11  golf tesisi bulunmaktadır. Tamamı Kültür ve Turizm Bakanlığından belgeli ve halen işletmeye açık olan bu tesislerin bünyesinde, 15'i Belek'te olmak üzere, toplam 16 golf sahası bulunmakta olup, sahaların ağırlıklı bölümü 18 ve 27 deliklidir. 2015, 2016 ve 2017 yılları içinde, Belek'te bulunan golf sahalarında oynanan toplam oyun sayısı 940.000'e ulaşmıştır.

İlimizde; turizmin 12 aya yayılması ve sürdürülebilir turizm uygulamaları açısından olduğu kadar, sağladığı yüksek gelir ve ülkemiz tanıtımına yaptığı katkı dolayısıyla da önemli bir yere sahip olan golf turizminin daha ileri noktalara gelebilmesine yönelik çabalar devam etmektedir. 

Kaynak: Antalya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Konum Bilgileri

Görüntülenme Sayısı : 7380    Eklenme Tarihi : 04 Nisan 2014 Cuma    Güncellenme Tarihi : 12 Mart 2019 Salı