­ KARTALKAYA KAYAK MERKEZİ | Kültür Portalı

Kartalkaya Kayak Merkezi - Bolu

Ülkemiz genelinde yeşil doğası, ormanları, doğal güzellikleri, gölleri, dağları ve yaylaları ile ünlü olan Bolu İli, özellikle kış turizminde de ülke çapında çok önemli bir yere sahiptir. Ülkemizin en önemli kış turizm merkezi olan Kartalkaya Kayak Merkezi Bolu şehir merkezinin 38 km güneydoğusunda bulunmaktadır. Kartalkaya Kayak Merkezi 6.9.1982 tarihinde ilan edilen Bolu - Köroğlu Dağı Turizm Alanı 1. Gelişim Bölgesi içinde yer alır. Bölgedeki 5 adet tesis, kış sezonu olan Aralık - Nisan ayları arasında toplam 1600 yatağıyla faaliyet göstermektedir. Kartalkaya'daki oteller bünyesinde 2 ana kayak alanı içerisinde toplam 18 adet mekanik tesis ile çeşitli eğim ve zorluk derecelerinde toplam 25 adet pist vardır. Pistlerin toplam uzunluğu 40 km'yi bulmaktadır.

KARTALKAYA KAYAK MERKEZİ

Yeri: Bolu’nun 38 km güney doğusu.

İklim: Karasal İklim.

Hakim Rüzgar Yönü: Batı, Kuzeybatı.

Kayak Mevsimi: 4 ay (15 Aralık - 15 Nisan)

Kar Kalınlığı: Ortalama 200-250 cm Yükseklik: 2200 m

Kayak Alanları: 1850 - 2200 m yükseklikler arası.

Ulaşım: Ankara Esenboğa Hava Alanı: 3 saat, İstanbul Sabiha Gökçen Hava Alanı: 3 saat, İstanbul Atatürk Hava Alanı: 4 saat mesafededir.

TEM Otoyolu: 30 km, Bolu: 38 km, Ankara : 180 km İstanbul : 280 km Bolu şehir merkezinden düzenli minibüs veya otobüs seferi yapılmamaktadır. Özel araçlarla ulaşılabilmekte, ayrıca kış sezonunda İstanbul ve Ankara’dan çeşitli seyahat acentalarınca gerek konaklamalı gerekse günübirlik turlar düzenlenmektedir. Bolu - Kartalkaya yolu sezon süresince açık tutulmaktadır. Ayrıca Kartalkaya’ya İstanbul istikametinden özel aracıyla gelecekler için TEM otoyolu Bolu Batı çıkışından çıkılıp, E-5 üzerinden Bolu istikametine devam edilip, Bolu’yu yaklaşık 10 km geçtikten sonra sağda bulunan tabelalar takip edilerek Kartalkaya’ya ulaşılabilir. Ankara istikametinden gelecek olanlar ise TEM otoyolunun Dörtdivan veya Bolu Doğu çıkışını takip ederek ulaşılabilmektedirler.

Özellikleri: Kartalkaya’da özel teşebbüse ait 5 adet konaklama tesisi mevcuttur. Oteller her türlü aktivite ve konfora sahiptir. Mekanik tesislerin toplam kapasitesi 8000 kişi / saattir. Tesislerimizin deneyimli kayak ve snowboard öğretmenleri ve eğitimli personeli bulunmaktadır. Tesislerden her türlü kayak malzemesi kiralanabilmektedir. Avrupa standartlarında Türkiye'nin en büyük snowpark'ları Kartalkaya’da bulunmaktadır. Alanda çeşitli zorluk derecelerinde 6 adet ana rampa-kicker line, mükemmel dizayn edilmiş bordercross, rail line ve rail-box ‘lar vardır. Kaynak: Bolu Kültür ve Turizm Rehberi, 2010, Bolu Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Konum Bilgileri

Görüntülenme Sayısı : 6221    Eklenme Tarihi : 28 Aralık 2012 Cuma    Güncellenme Tarihi : 27 Haziran 2018 Çarşamba