­ TORTUM ŞELALESİ | Kültür Portalı

Tortum Şelalesi - Erzurum

Erzurum her mevsim, farklı heyecanlar yaşayabileceğiniz, farklı güzellikler bulabileceğiniz bir şehirdir. Dünyanın en büyük şelalelerinden biri olan Tortum Şelalesi bunu en iyi anlatan doğal güzelliklerden biridir.
 
Fotoğraf: Ahmet Polat
 
Tortum Şelalesi, Tortum Gölü’nün Tev Vadisi’ndeki heyelan kütlesini aşarak dökülmesiyle oluşmuştur. 21 metre genişlik ve 48 metre yüksekliğe sahiptir. Şelalenin önünde yer alan izleme balkonu, ziyaretçilerin büyük ilgisini çekmektedir. İzleme merdivenlerinin nefes darlığı ve kalp rahatsızlıklarını önlediğine inanılmaktadır.
 
Fotoğraf: Erzurum İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü
 
Tortum Şelalesi'nin Oluşumu
 
Şelalenin ve çevresinin deniz seviyesinden yüksekliği yaklaşık 1000 metredir. 1700'lü yıllarda Kemerlidağ'dan ayrılan büyük heyelan kütlesinin Tortum Çay'ının aktığı Tev Vadisini kapatmasıyla oluşmuştur. Tortum Şelalesinin sularının düştüğü yerde dev bir kazan oluşturmuştur. Günümüzde su sporlarının yapılabileceği doğal bir ortam oluşmuştur.
 
Fotoğraf: Ahmet Polat
 
Yılın her dönemi farklı bir güzelliğe bürünen Tortum Şelalesi, doğa tutkunlarına kendini hayran bırakan eşsiz bir güzellik sunar. Şelale, özellikle mayıs ve haziran aylarında bütün görkemiyle kendini gösterirken hazirandan sonra su miktarında azalma olmaktadır. Düşen su seviyesi de Tortum Şelalesi’ne farklı bir güzellik katmaktadır. Şelale ve çevresi, aynı zamanda Erzurum'un önemli mesire alanlarından biridir. Tortum Şelalesi'ne 1952-1960 yılları arasında hidroelektrik santrali yapılmış ve Türkiye'nin elektrik arzına katkıda bulunmaya başlamıştır. Uzundere ilçesinde bulunan bu doğa harikası, Erzurum ilinin 100 km kuzeyinde, Uzundere ilçesine 16 km mesafede ve Tortum Gölü’nün kuzey kenarında yer almaktadır.
 
Kaynak: Erzurum Gezi Rehberi Kitabı Tablet İletişim Yayınevi
 
Manzara-Gezi
Doğa Turizmi
Uzundere İlçesi kuzey yönü çıkışında şehir merkezine yaklaşık 95 kilometre uzaklıkta olup, Şükrü Paşa Mahallesi batı semt garajından hareket eden, Uzundere İlçesi toplu taşıma araçları ile ulaşım sağlanmaktadır.
Tortum Şelalesi - Uzundere/ ERZURUM

Konum Bilgileri

Görüntülenme Sayısı : 163671    Eklenme Tarihi : 25 Nisan 2013 Perşembe    Güncellenme Tarihi : 25 Şubat 2021 Perşembe