­ 15 TEMMUZ DEMOKRASİ MÜZESİ | Kültür Portalı

15 Temmuz Demokrasi Müzesi - Gaziantep

Türkiye’nin ilk “15 Temmuz Demokrasi Müzesi” Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından, Gaziantep İstasyon Meydanı'nda bulunan İstasyon Parkı’nın içerisinde yaptırılarak 12 Temmuz 2017 tarihinde ziyarete açılmıştır. Darbe girişiminin bir yansıması olan müzenin tüm duvarları düzensiz ve asimetrik bir perspektif ile ele alınarak “o gün” yaşanan atmosfer, mekansal olarak yeniden üretilmiştir.

15 Temmuz Demokrasi Müzesi, tanımlar ve soyutlamaların ötesinde kritik dönemdeki bu tarihi olayı yeniden anlama ve yorumlamayı düşündüren, geçmişi sabitleme yerine geçmişin olumsuz yükünden kurtulma ve sağlıklı bir geleceği inşa etmeyi merkeze alarak, geçmişi unutmadan geleceğe emin adımlarla yürümek gerekliliğini ziyaretçilere hatırlatma amacı taşımaktadır.

Müzede; o gece 16 Temmuz sabahı Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde yapılan resmi açıklamaya kadar yaşanan süreç bir zaman çizgisi içinde yüzlerce telefon, tablet, televizyon ve güvenlik kamerası monitörü üzerinden kronolojik olarak ziyaretçiler tarafından izlenmekte, bu süreçte yaşananlar tecrübe edilmekte ve ziyaretçiler de tüm olaylara karşı yeniden “tanıklık” hissi oluşmaktadır.

15 Temmuz Demokrasi Müzesi'nin içerisinde, darbe girişiminde şehit düşen şehitler ve yanı sıra Gaziantepli şehitlerin de ayrı bir bölümde fotoğrafları sergilenmektedir. Müzenin dış cephesinde ise 15 Temmuz şehitlerini anmak amacıyla 248 şehidin isimlerinin yazıldığı bir anıt duvar bulunmaktadır.

Gaziantep Gezilecek Yerler

Müze
Kültür Turizmi
Yaprak Mahallesi, Zafer Cd. No:55, 27080 Şehitkamil/Gaziantep
Yaprak Mahallesi, Zafer Cd. No:55, 27080 Şehitkamil/Gaziantep
+90 (342)-220-08-88

Konum Bilgileri

Görüntülenme Sayısı : 9521    Eklenme Tarihi : 20 Temmuz 2018 Cuma    Güncellenme Tarihi : 30 Kasım 2021 Salı