­

2. GASTRO AFYON LEZZET FESTİVALİ | Türkiye

Etkinlik Bilgileri

Gastronomi Festivali
26 Nisan 2019 Cuma - 10:00    ~    27 Nisan 2019 Cumartesi - 18:00
Uluslararası
Afyonkarahisar Valiliği Himayelerinde Türkiye Aşçılar Federasyonu (TAFED)
Afyonkarahisar Merkez Tel:+90 532 237 52 09
İlki 18-19-20 Nisan 2018 tarihlerinde gerçekleştirilen Gastro Afyon Lezzet Festivali, Afyonkarahisar’da ve merkeze bağlı köylerde lokomotif turizm çeşidi olan termal turizmi de destekleyici niteliktedir. Her sene bir ana tema belirlenen festivalin bu seneki teması ‘Afyon Lokumu’dur. Katılımcılara Afyon Yemek Kültürünün vazgeçilmezi olan "Afyon Kazan Yemekleri" ve "Afyon Lokumu" tanıtılacaktır.

 Konya’dan sonra Mevleviliğin ikinci merkezi olan ve her sene Muharrem ayında 40 hatimli şifalı aşure dağıtımı geleneği sürdüren Afyonkarahisar’da, festivalde dağıtılacak 3 ton aşure ile bu geleneğin ve Mevlevi kültürünün de tanıtımı yapılmış olacaktır.

Ayrıca günümüzde unutulmaya yüz tutmuş, eskiden düğün, ölüm gibi zamanlarda pişirilerek düğün evine, ölü evine gelenlere ikram edilen şimdi sadece Afyonkarahisar’ın köylerinde yapılmaya devam edilen "Afyon Kazan Yemekleri"nin pişirilerek dağıtılması ile örf ve adetlerimizi gelecek kuşakların da görmesi ve yaşaması sağlanacaktır. Bunun sonucu oluşacak talep ile günümüz modern pişirme ve sunum teknikleri kullanılmak suretiyle bu reçetelerin turistik tesislerimiz mönülerinde yer alması sağlanacaktır. 

Türkiye ve dünyanın en önemli gastronomi şeflerinin buluşacağı festivalde, Afyon’un yöresel lezzetleri gün yüzüne çıkacak. Birbirinden leziz Afyon yemeklerinin dünyaya açılmasına olanak sağlayacak festivalde, katılımcıları ayrıca birçok sürpriz de bekliyor.

 

Konum Bilgileri

Görüntülenme Sayısı : 2199    Eklenme Tarihi : 16 Nisan 2019 Salı    Güncellenme Tarihi : 19 Nisan 2019 Cuma