­

21. AFYONKARAHİSAR CAZ FESTİVALİ | Türkiye

Etkinlik Bilgileri

Kültür ve Sanat Festivali
28 Haziran 2021 Pazartesi - 20:00    ~    30 Haziran 2021 Çarşamba - 22:00
Uluslararası
Hüseyin BAŞKADEM
NG Afyon Oteli - Hürriyet Mah, Atatürk Blv. No:14, 03000 Merkez / Afyonkarahisar
Afyonkarahisar Caz Festivali’ne 21. Yaşında 41 Kere Maaşallah 28-30 Haziran tarihlerinde gerçekleştirilecek olan Anadolu'nun en uzun soluklu müzik festivali artık ülkenin de belli başlı festivalleri arasında

Caz ve Klasik Müzik Festivalleri 21 yılda kesintisiz tam 41 Festivalle rekora koşuyor

Afyonkarahisar Caz Festivali’ne 21. yaşında 41 kere maaşallah!

28-30 Haziran tarihlerinde gerçekleştirilecek olan Anadolu'nun en uzun soluklu müzik festivali artık ülkenin de belli başlı festivalleri arasında

Genel Sanat Yönetmenliği’ni Hüseyin Başkadem’in üstlendiği Afyonkarahisar Caz Festivali, 21. yılında yurt içi ve dünyadan önemli caz sanatçılarını 28-30 Haziran tarihleri arasında ağırlamaya hazırlanıyor. Geçen yıl pandemi nedeniyle tümüyle online gerçekleştirilen Festival, yakaladığı bu dijital zenginliği bu yıl da Afyon sahnelerinde izleyiciyle buluşacak canlı konserlerin yanı sıra Youtube’dan yayınlayacağı konser kayıtlarıyla da sürdürecek. Aynı şekilde önceden Festivale özel olarak kayda alınmış Okul Söyleşileri bölümü de yine online olarak yayınlanacak.

Festivalin Açılış Konserini Çekya Prag’dan Lucia Bakaiova Kuartet 28 Haziran’da NG Afyon Hotel bahçesinde gerçekleştiriyor. Prag’daki caz sahnelerinin çok yakından tanıdığı bir isim olan deyim yerindeyse “sahnelerde büyüyen” Bakaiova’ya, piyanoda Mikuláš Pokorný, kontrbasta Martin Gerla ve davulda Ivan Audes eşlik edecek.

Geçen yıl pandemi koşulları nedeniyle Afyon’da ağırlanamayan sadece online konserlerle eriştiğimiz Prag’lı ve diğer yabancı müzisyen dostlar, bu yıl Afyonlu müzikseverlerle bol bol hasret giderebilecek. Sırasıyla, katıldıkları çok sayıda proje ve konserlerle Prag’ın en yoğun müzisyenlerinden oluşan David Kudrna Kuartet, genç müzisyenlere cazı öğreten önemli müzisyenlerden mürekkep Jan Bálek Trio ve farklı caz eğilimlerinden deneyimli müzisyenleri biraraya getiren topluluk Mikuláš Pokorný Trio Afyon sahnelerinde Çek Cazı rüzgarı estirecek. Geçen yılın online konserleriyle devam edecek olan bu rüzgar, Jiří Neužil Kuartet ve Lucie Zemanova konser yayınlarıyla bu yıl Youtube’dan da esecek.

KUARTET

21. yılda yerli sanatçılardan çok özel projeler Afyon sahnelerinde

Bu projelerden ilki Yalvaç Ural ile Edebiyat Sohbeti ve Caz Konseri; projede Ural’a müziğiyle eşlik edecek topluluk ise Alice Project olacak. Ülkemizde çocuk edebiyatı denildiğinde akla gelen ilk isim olan şair, yazar ve büyük sohbet ustası Yalvaç Ural bu Festivale özel projede, Cemal Süreya’dan Tarık Dursun K’ya, ülkemizin önde gelen sanatçılarıyla olan, bazıları ilk kez gün yüzüne çıkacak anılarını paylaşacak. İlayda Gönen-vokal, Tarık Temüge-saksafon, Öykü Damla Gözel-piyano, Selçuk Canberk Dağtekin-bas ve Kaan Elginöz’den-davul kurulu Alice Project ise kendine özgü müziğini icra edeceği ayrı bir konserle daha Afyon sahnelerinde olacak. Şef Kemal Günüç yönetimindeki Ankara Büyükşehir Kent Orkestrası’nın solist Barbora Šedivá ile gerçekleştirdiği 19. Afyon Caz Festivali’nin Açılış Konseri kaydı da Youtube’dan yayınlanacak video kayıtları arasında.

Bu yılki Festivalin Kapanış Konseri’ni ise, ABB Kent Orkestrası Kemal Günüç Dörtlüsü ve solist Lucia Bakaiova NG Afyon Hotel bahçesinde 30 Haziran’da gerçekleştirecek.

Okul Söyleşileriyle Afyonkarahisar okullarına online sanatçı çıkarması…

Festivalin en fazla sevilen, olmazsa olmaz bölümlerinden Okul Söyleşileri kısmında ülkemizin kültür ve sanat ortamının yine birbirinden değerli temsilcilerini ağırlama heyecanı devam ediyor. Bu yıl da geçen yıl olduğu gibi söyleşiler, özel durum nedeniyle sanatçıların Afyonlu öğrenciler için yaptığı özel kayıtlarla herkese ulaştırılacak. Afyonkarahisar Klasik Müzik ve Caz Derneği’nin hesabından yayınlanacak bu yıla özel söyleşiler ve geçmiş söyleşi kayıtlarından tekrar yayınları ile Okul Söyleşileri bölümü varlığını sürdürüyor. Bu değerli kayıtların kaybolmayarak dijital ortamda erişilebilirlik kazanması da Festivale yeni bir boyut kazandırmış oluyor.

Bu yılki Klasik Müzik Festivali için katkı verecek birbirinden değerli söyleşi konukları şöyle sıralanıyor; Cevat ÇAPAN – Yazar, Şair; Regaip MİNARECİ – Edebiyat Çevirmeni; Yalvaç URAL – Yazar, Şair; Ahmet ÜMİT – Yazar; Dr. Yeşim GÜRER OYMAK – Öğretim Görevlisi, Sanat Yöneticisi; İbrahim ÇİFTÇİOĞLU – Ressam, Ahmet ÖRS – Gazeteci, Yemek Yazarı, Ali SÖNMEZ – Sinema ve Caz Uzmanı, Murat BEŞER – Müzik Yazarı ve Doğan HIZLAN – Yazar.

Çok özel bir sergi ve bir saygı duruşu:

Yavuz Özkan’a Saygı Sergisi

Afyonkarahisar Festivalleri için özel anlam taşıyan bu anma sergisi,  2019 yılında kaybettiğimiz Türk sinemasının usta yönetmeni Yavuz Özkan’ın anısına saygıyla gerçekleştirilecek… Özkan, sinema sanatına adadığı ömrüne sığdırdığı pek çok öncü işin yanısıra, Festivale verdiği desteklerle de gönlümüzde taht kurmuş benzersiz bir sanatçı. Yavuz Özkan’a Saygı Sergisi NG Hotel ya da açık havada Festival boyunca izleyiciyle buluşacak.

İki Şehrin Hikayesi:

Prag-Afyon müzik dostluğunda 16. yıl gururu

Afyonkarahisar Caz Festivali 21. yılına gelirken, Prag-Afyon şehirleri arasındaki müzik dostluğunun da 16. yılı kutlanıyor. Geçtiğimiz yıl online ve Festivale özel kayıtlarla katılım sağlayan  Çek sanatçılar, bu yıl Afyon’da yine sahne alarak bu dostluğu perçinliyor.

Festivalin arkasındaki önemli kurumlar ve katkı sağlayanlar

Festival, bu yıl da en önemli hamileri olan Kültür ve Turizm Bakanlığı, Afyonkarahisar Valiliği, Afyonkarahisar Belediyesi ile Afyonkarahisar Sanayi ve Ticaret Odası’nın katkılarıyla ve Yapı Kredi ile NG Afyon Otel’in önemli destekleriyle gerçekliyor. Bu desteklerin yanı sıra yerel sponsorlar ve katkı sunanlar da Festivali 21. yılına ulaştıran en önemli ve kritik yol arkadaşları olmayı sürdürüyor.

Son yıllarda Festivalin için çok değerli katkılarıyla öne çıkan bir kuruluş:

NG Afyon Hotel

Afyon’un ve bulunduğu bölgenin değerlerine sahip çıkarak, gelişimine katkı sağlayan NG Afyon Hotel, Afyonkarahisar Caz Festivali’nin son yedi yılındaki en büyük destekçisi. NG Hotel, Festivale konaklama sponsoru olup kucak açarak şehrin kültür-sanat yaşamında da uluslararası bir festivale ev sahipliği yaparak öncülük ediyor. NG Afyon Hotel Festivale konser ve sergi mekanı olarak da kucak açan bir kurum.

Festivalin yerel sponsorları da artık klasikleşmiş isimler olan Afyon’un önde gelen markaları: Parkhayat Sağlık Grubu, Nur Lokantası, Genhan, Özer Band, Öztürk Şekerleme, AFSAYAD ve TED Afyon Koleji. Kültür sponsorları ise, Cumhuriyet Sucukları, Aydın Boru Endüstrisi, MAS, A4 Ofset. Basın desteğinde ise ulusal ve yerel medya kuruluşları Cumhuriyet, Hürriyet, NTV, Dünya, Fotoğraf Dergisi, Pozitif Live, Odak, Kocatepe, Afyon Haber, Haber 272, Kanal Afyon, Afyon Gün FM ve CafeLife yer alıyor.

Festival aşağıdaki linklerden online olarak izlenebilecek:

NG Afyon Web Sitesi

Afyon Klasik Müzik ve Caz Derneği Web Sitesi

Kanal Afyon Web TV

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Web Sitesi

Afyon Festivali Sponsorları

Parkhayat Hastaneleri

Facebook: @afyonklasikmuzikvecazdernegi

Instagram: @afyonklasikmuzikfestivali

Twitter: @AfyonCaz

Konum Bilgileri

Görüntülenme Sayısı : 3163    Eklenme Tarihi : 22 Haziran 2021 Salı    Güncellenme Tarihi : 23 Haziran 2021 Çarşamba