­ DAVRAZ- KÜLTÜR VE TURİZM KORUMA VE GELİŞİM BÖLGESİ | Kültür Portalı

Davraz- Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi - Isparta

Modern ve gelişmiş pistleri, ulaşım kolaylığı ve daha birçok özelliği ile öne çıkan Davraz Dağı, 2635 m zirve yüksekliği ile Akdeniz Bölgesi'nin Göller Yöresi'nde, Eğirdir ve Kovada Gölleri arasında yer alır.
 
Mevsim şartlarına göre 4 ay (Aralık- Mart) kayak yapılabilen Davraz Dağı’nın coğrafi özellikleri kayak dışında diğer doğa sporlarının da yapılmasına imkân sağlar.
 
KONAKLAMA
 
Kayak Merkezinde, 3 adet konaklama tesisi, dağ kafeteryaları ve 4 adet futbol sahası bulunmaktadır. Kayak merkezine 8 km uzaklıkta olan Çobanisa Köyü'nde de pansiyonlar yer almaktadır.
 
Ayrıca Eğirdir ve Isparta’da bulunan otellerden de faydalanılmaktadır. Kayak merkezinde kayak antrenörleri, sağlık hizmetleri ve kayak malzeme odası sezon boyunca kayak severlere hizmet etmektedir.
 
ALTERNATİF TURİZM ve SPOR
 
Davraz Dağı'nda, yazın futbol, dağcılık, dağ bisikleti, doğa yürüyüşü, yamaç paraşütü, cip safari gibi spor dallarında kamp ve turizm amaçlı faaliyetler yapılabilmektedir. Kış mevsiminde hatırı sayılır ziyaretçi ağırlayan Davraz, uygun iklim ve coğrafi avantajlarıyla 2020 yılında hizmete giren spor salonuyla sporculara yüksek rakımda kamp ve antrenman yapma imkanı sağlamaktadır.
 
Davraz Dağı, single ve tandem uçuşları şeklinde yamaç paraşütünün yapıldığı elverişli alanlara sahiptir.
 
Kayak merkezi, son yıllarda oluşturulan gül, lavanta, zambak, badem bahçeleri ile bahar ve yaz aylarında doğasever ziyaretçilerin de ilgisini çekmektedir. 
 
Bu kapsamda, 524.000 m alanda Lavanta, 40.000 m2 alanda Gül, 40.000 m2 alanda Badem, 15.000 m2 alanda Zambak dikimi yapılmıştır.  Tüm bu imkanlarla Davraz 12 ay boyunca ziyaretçilere ve sporculara hizmet vermesi planlanmaktadır.
 
ULAŞIM
 
Davraz Kayak Merkezi, Isparta ve Antalya havalimanlarına yakın olmasının yanında kış aylarında hiçbir zaman kapanmayan asfalt yolu ile ayrı bir avantaja sahiptir.
 
Merkeze: 26 km
Mevsim Şartlarına Göre 4 Ay Kayak Yapılabiliyor (Aralık- Mart)
Rakım: 2635 m
Pistler: 25 km
 
Mavi renkli pistler yeni başlayan kayakçılar için Kırmızı renkli pistler orta düzeyli kayakçılar için, Siyah renkli pistler ise usta kayakçılar için uygun olan pistleri göstermektedir.
 
Kaynak: Isparta İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Konum Bilgileri

Görüntülenme Sayısı : 7236    Eklenme Tarihi : 19 Şubat 2013 Salı    Güncellenme Tarihi : 08 Mart 2022 Salı