­ AYASOFYA TARİH VE DENEYİM MÜZESİ | Kültür Portalı

Ayasofya Tarih Ve Deneyim Müzesi - İstanbul

Dünya mimarlık tarihinin günümüze kadar ayakta kalmış en önemli anıtları arasında yer alan Ayasofya; mimarisi, ihtişamı, büyüklüğü ve işlevselliği yönünden sanat dünyası açısından önemli bir yer teşkil etmektedir. Defter-i Hakani Nezareti binasında ziyarete açılan Ayasofya Tarih ve Deneyim Müzesi, Ayasofya’nın yaklaşık 1700 yıllık tarihini anlatmaktadır. Müzenin üçüncü katında Roma İmparatorluğu Dönemi, ikinci katında Osmanlı Dönemi, yeni nesil teknolojinin sunduğu imkanlar ile sürükleyici görsel ve işitsel bir gösterim ile anlatılmaktadır.

Birinci katında ise, önemli bir bölümü ilk kez sergilenen eserlerin yer aldığı dört bölüm bulunmaktdır: Kilise, Camii, Müze ve yeniden Camii. Ayrıca binanın zemin katındaki pencerelerden Doğu Roma dönemine ait sarnıç izlenebilmektedir. Ayasofya Tarih ve Deneyim Müzesi, Ayasofya’nın zengin tarihini bütünsel bir perspektif ile yaşamak isteyenler için benzersiz bir deneyim sunmaktadır.

İstanbul Gezilecek Yerler

Kaynak: https://muze.gov.tr/muze-detay?SectionId=YSM01&DistId=MRK

Müze
Kültür Turizmi
Kabataş-Bağcılar tramvay hattının Sultanahmet durağını kullanarak ulaşabilirsiniz. Anadolu Yakası'ndan gelecekseniz Kadıköy-Eminönü ve Üsküdar-Eminönü vapurlarını kullanarak tramvay hattına ulaşabilirsiniz.
Ayasofya Tarih ve Deneyim Müzesi Binbirdirek Mahallesi. At Meydanı Sokak. No:10 Fatih/ İstanbul
ayasofyamuzesi@ktb.gov.tr

Konum Bilgileri

Görüntülenme Sayısı : 359    Eklenme Tarihi : 09 Mayıs 2024 Perşembe    Güncellenme Tarihi : 09 Mayıs 2024 Perşembe