­ EFES ANTİK KENTİ | Kültür Portalı

Efes Antik Kenti - İzmir

Dünya Miras Listesi'ne alınan “Efes” Dünya Miras alanı; Çukuriçi Höyük, Ayasuluk Tepesi (Selçuk Kalesi, St. John Bazilikası, İsa Bey Hamamı, İsa Bey Camii, Artemision), Efes Antik Kenti ve Meryem Ana Evi olmak üzere dört bileşenden oluşmaktadır.
 
Fotoğraf: Turkish Official Museums
 
Antik Dönem'in en önemli merkezlerinden biri olan Efes, tarih öncesi dönemden başlayarak Helenistik, Roma, Doğu Roma, Beylikler ve Osmanlı dönemleri boyunca yaklaşık 9000 yıl kesintisiz yerleşim görmüş ve tarihinin tüm aşamalarında çok önemli bir liman kenti ve kültürel ve ticari merkez olmuştur.
 
Fotoğraf: Turkish Official Museums
 
Helenistik ve Roma Dönemi'nin üstün kentleşme, mimarlık ve dini tarihine ışık tutan simgeleri barındıran Efes’te farklı dönemlere ait en üstün mimari ve kent planlama örnekleri bulunmaktadır.
 
Fotoğraf: Turkish Official Museums
 
MÖ 8. yüzyıla tarihlenen ve Antik Dönem'in yedi harikasından biri olarak ünlenen kült merkezi Artemision, Hz. Meryem’in İsa’nın annesi olarak kabul ve ilan edildiği 431 tarihli Ekümenik Konsülün gerçekleştiği yer olan Meryem Kilisesi, İsa’nın havarilerinden biri olan ve Yahya İncili’ni Efes’te yazan St. John’ın mezarı üzerine inşa edilen Bazilika gibi Erken Hristiyanlık Dönemi'ne şahitlik eden benzersiz eserleri, günümüzde Hristiyanlar tarafından hac mekanı olarak kabul edilen Meryem Ana Evi ve Beylikler Dönemi'nde inşa edilen İslam yapıları ile Efes aynı zamanda dini tarih açısından da bugün hala ayakta olan benzersiz bir birikim sunmaktadır.
 
Fotoğraf: Turkish Official Museums
 
Kaynak: http://www.kulturvarliklari.gov.tr/TR,44404/efes-izmir.html, 03.05.2017 tarihinde alınmıştır.
 
Antik Kent
Kültür Turizmi
Şehir içi ulaşım araçları ile ulaşılabilmektedir.
Acarlar, Efes Harabeleri, 35920 Selçuk/İzmir

Konum Bilgileri

Görüntülenme Sayısı : 46094    Eklenme Tarihi : 03 Mayıs 2017 Çarşamba    Güncellenme Tarihi : 13 Eylül 2021 Pazartesi