­ ÇAMBAŞI YAYLASI | Kültür Portalı

Çambaşı Yaylası - Ordu

Karadeniz Bölgesi’nin en önemli yaylalarındandır. Hem yaz hem kış aylarında turizm için bulunmaz doğal güzellik ve özelliklere sahiptir. Deniz seviyesinden 1,850 metre yükseklikte olan yaylanın ulaşımı Ordu - Kabadüz - Çambaşı güzergahını oluşturan asfalt yol ile sağlanmaktadır. Modern iki otel ve restoran mevcuttur. Çarşısı, pazarı, piknik yerleri, lokantaları vardır. Doğal güzellikleri ile muhteşemdir. Bu yörede bütün doğa sporlarını profesyonel olarak yapmak mümkündür. Sahil kesimindeki nüfusun büyük bir bölümü yaz mevsiminde bu yaylaya çıkmaktadır.

Ordu'nun 61 kilometre güneyinde olan bu yaylada, birkaç tane alabalık üretim çiftliği vardır. 72 obası ve 100 bin dönümlük alanı ile ülkemizin en geniş yaylalarından biridir. Şehir ile yayla arasında düzenli olarak minibüs seferleri düzenlenmektedir. Yaylada elektrik, telefon mevcuttur. Bakkal, kasap, et lokantaları, sağlık ocağı ve Jandarma karakolu bulunmaktadır.

ÇAMBAŞI KAYAK MERKEZİ: Kabadüz ilçe sınırları içerisinde bulunan turistik önem sahip Çambaşı Yaylası’nı Ordu’nun Turizm cazibe merkezlerinden biri haline getirmek amacıyla 4 mevsim hizmet veren 1,850 rakımda Çambaşı Yaylası'nın bütün güzelliklerine ve manzarasına hakim bir konumda kayak tesisi inşa edilmiştir. Şehir merkezine 54 kilometre mesafedeki güzergahını oluşturan asfalt yol yılın 12 ayı açık ve ulaşım sorunu yoktur. Tesisde hat uzunluğu 1.753 metre ve 1.104 metre olmak üzere 2 adet telesiyej hattı bulunmaktadır. Toplam uzunluğu 17.275 metre olan 11 adet kayak pisti bulunmaktadır.

Kaynak: Ordu İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü "Gezi Rehberi"

Ordu Gezilecek Yerler

Yayla
Yayla Turizmi
Ordu-Çambaşı Yaylası: Merkeze 58 kilometre uzaklıktadır. Ordu -Çambaşı Kayak Merkezi: Merkeze 54 kilometredir. Yol yılın 12 ayı açık ve ulaşım sorunu yoktur.
Kabadüz/ORDU

Konum Bilgileri

Görüntülenme Sayısı : 65467    Eklenme Tarihi : 05 Mart 2013 Salı    Güncellenme Tarihi : 17 Şubat 2021 Çarşamba