­ MUNZUR SUYU VADİSİ | Kültür Portalı

Munzur Suyu Vadisi - Tunceli

Ovacık’ın kuzeyinde Munzur Dağları'nın üzerindeki Ziyaret Tepesi'nin eteklerinden doğan ve merkez ilçede Pülümür Çayı ile birleşerek Keban Baraj Gölü'ne dökülen Munzur Suyu, il sınırları içerisinde çok uzun bir yol kat etmektedir. Çok sayıda dere ile beslenen ve yer yer derin boğazlar içerisinde oldukça hızlı akan Munzur Suyu'nun Ovacık-Tunceli arasında kalan kısmı, akarsuyu doğuran gözelerden başlayarak, vadi boyunca gerek bitki örtüsü ve yabanıl yaşam, gerekse farklı doğa peyzajı açısından çok zengin veriler sunar.

Su sıcaklığı kış aylarında 0-4 derece, yaz aylarında ise 18-20 derece olan berrak ve temiz Munzur Suyu başta kırmızı benekli alabalık olmak üzere balık varlığı açısından oldukça zengindir. Munzur Suyu'nun debisi çok düzenli olmamakla birlikte Aşağı Torunoba-Sarıtaş-Halbori Gözeleri arasındaki yaklaşık 20 kilometrelik kısmı, rafting sporuna elverişli potansiyele sahiptir.

Munzur Suyu yatağının ve vadinin genişlediği yerlerde doğal bitki örtüsüyle, vadinin dar ve derin olduğu yerlerde dik yamaçlardaki ilginç kaya oluşumları ve yer yer rastlanan kanyonları ve şelalelerle, değişik manzaralar sunmaktadır. Bu kanyonlar arasında özellikle Halbori Gözelerinin yaklaşık 3-4 kilometre. kuzeyinde Munzur Suyu'na karışan Laç Deresi'nin oluşturduğu ve doğuda Pülümür Çayı'na kadar uzanan kanyon çok etkileyicidir.

Ovacık-Yeşilyazı dolaylarında ve Munzur gözelerinden 1.5 kilometre aşağıda Munzur Suyu'nun iki yanında bölgenin karakteristik ağacı olan Huş Meşceresi bulunur. Ülkemizde ender bulunan ağaç türlerinden olan huş, akarsu kıyılarında güzel gövde yapmakta ve bitki örtüsü zenginliğine önemli bir katkı sağlamaktadır.

Munzur Suyu'nun yukarı çığırı, bu yöreye özgü bir tür olan kırmızı benekli alabalığın yetişmesine çok elverişlidir. Munzur Suyu, Mercan Deresi ve bu akarsulara karışan küçük derelerde yaşayan alabalık, Munzur gözelerinin 1-2 kilometre güneyinden başlayarak 80 kilometrelik bir su alanına yayılmıştır. Alabalık, yöreye özgü endemik türleri ve lezzetiyle ekonomik bir değer oluşturmanın yanı sıra turizm için de önemli bir potansiyel yaratmaktadır.

Tunceli Turizm Aktiviteleri

Dağcılık ve Doğa Yürüyüşü

Konum Bilgileri

Görüntülenme Sayısı : 52866    Eklenme Tarihi : 26 Şubat 2013 Salı    Güncellenme Tarihi : 08 Temmuz 2020 Çarşamba