­

İstanbul'un Saklı Güzelliği

Balat, İstanbul'un en eski ve en muhteşem bölgelerinden biri. Arnavut kaldırımlı dar sokakları ve tarihi binaları boyunca adım adım ilerlediğinizde, kendinizi İstanbul'un ve dünyanın hiçbir yerinde bulunmayan bir atmosferin içinde hissedersiniz.

Balat, Eminönü kıyılarını geçerek ulaşabileceğiniz saklı bir konumda ve Haliç metro durağına yürüme mesafesindedir. Haliç'in sonundan Pierre Loti'ye kadar olan sahil yolunda devasa parkları ve gezinti yapan aileleri görmek son derece keyiflidir. Tüm bunlar sizi geçmişte bir yolculuğa çıkarır.

Balat’ın Renkli Evleri

Balat'ın belki de en simgesel kısmı, bölgenin eğimli Arnavut kaldırımlı sokakları boyunca uzanan renkli evleridir. Bu evler çoğunlukla 50 yaşın üzerinde olmakla birlikte bazıları 200 yaşındadır.

Bu tarihi ahşap evler kentin en çok fotoğraflanan binaları arasında. Bu kadar popüler olmasında caddelerin de payı büyük. Bu nedenle caddelerin çoğunda bulunan kafe ve restoranlarda oturup çevreyi hayranlıkla seyredebilir ya da tıpkı asırlardır mola vermek isteyen insanların yaptıkları gibi bu evlerin basamaklarına oturabilirsiniz.

{BENZERICERIK="gezilecek yerler"}

Burada farklı kültürlere sahip insanların birçoğu inanılmaz derecede misafirperver. Semt sizinle konuşmaktan mutluluk duyacak insanlarla dolu.

Balat'ın Çok Kültürlü Tarihi

Balat, birçok Yahudi ve Rum Ortodoks ailenin yaşadığı bir yer. Oldukça gösterişli bir mimariye sahip olan Fener Rum Lisesi bölgedeki özel yapılardan biri ve halen faaliyetlerini sürdürmektedir. 

Kıyıya doğru yöneldiğinizde demir parçaları Viyana'da ve çanı Rusya'da üretilen Sveti Stefan Kilisesi ya da diğer adıyla Demir Kiliseyi görebilirsiniz.

Semtte çok sayıda kilise ve Bulgar göçmenler tarafından inşa edilen Yanbol Sinagogu'nu göreceksiniz. Kısacası bu semt, tarihi binaları ve sakinleri ile İstanbul'un en güzel yerlerinden biri. Attığınız her adımda size bu hissi veriyor.

Yemek ve Alışveriş

Son olarak, bölgedeki kültürel çeşitlilik mevcut yiyecek seçeneklerine de yansımış. Kafeler ve restoranlar gerçekten muhteşem. Balat yemek konusunda yanlış tercih yapamayacağınız bir bölge. Herhangi bir köşeyi dönün ve şehirdeki en eski kafelerden birini görün, diğer bir köşeyi dönün ve geleneksel yemekler yapan kentin en eski restoranı ile karşılaşın.

Balat’ın Arnavut kaldırımlı kıvrımlı sokakları boyunca geleneksel mallar ve taze ürünler satan pazarları meşhurdur. 

Bu nedenle semtin havasını almak ve bölgeyi daha iyi tanımak için bu pazarlarda dolaşmak bile yeterlidir. Balat'ta herhangi bir büyük marka ismi bulamazsınız, ancak dünyanın herhangi bir yerinde bulabileceğiniz pek çok şeyi bulacaksınız.