­ ACIGÖL | Kültür Portalı

Acıgöl - Afyonkarahisar

Bir bölümü Afyonkarahisar, bir bölümü ise Denizli ili sınırları içerisindedir. Yüzölçümü 41.5 kilometrekara olup, 20 kilometrekaresi Afyonkarahisar’a bağlı Başmakçı ve Dazkırı ilçelerinin sınırları içerisinde kalmaktadır. Denizden yüksekliği 842 metredir. Suyu sodalı olan gölden, sodyum sülfat ve türevleri üretilmektedir. Gölün güney doğusunda bulunan Söğüt Dağı'nın eteklerinden kaynayan sular, gölü besledikleri gibi yaşam ortamları oluşturmaktadır. Yaz-kış flamingo sürülerinin yaşayabildiği özel bölgelerden birisidir.

Sazlık alanlarda ve su kaynaklarına yakın kısımlarda kurbağa ve su kaplumbağası ile 3-4 santimetre büyüklüğünde balıklar yaşamaktadır. Besin zincirinin zengin olduğu Aşağı Akpınar köyü ve çevresine flamingo, martı, karabatak, yaban ördeği, turna, yaban kazı, pelikan, leylek gibi göçmen kuşlar uğramaktadır. Güney doğusunda bulunan dağlarda ise yırtıcı kuşlardan kartal, şahin, atmaca yaşamaktadır.

Acıgöl, kuş popülasyonu bakımından Anadolu’da korunagelmiş en önemli bölgelerden biridir. Turizm açısından önemli bir potansiyele sahiptir. Doğa sporlarıyla ilgilenenler için, gölün güney doğusundaki dağlar ve yaylalar çok önemlidir. Başmakçı ilçesinden, Aşağı Akpınar Köyü'ne doğru 4-5 kilometre gidilerek göle ulaşmak mümkündür.

Kaynak: Afyonkarahisar İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Afyonkarahisar Turizm Aktiviteleri

Konum Bilgileri

Görüntülenme Sayısı : 16623    Eklenme Tarihi : 06 Mart 2013 Çarşamba    Güncellenme Tarihi : 27 Temmuz 2020 Pazartesi