­ BİTLİS ETNOGRAFYA MÜZESİ | Kültür Portalı

Bitlis Etnografya Müzesi - Bitlis

Geçmiş yıllarda Vali Konağı olarak kullanılan bina, 2005 yılında Bakanlığımıza tahsis edilerek Bitlis Etnografya Müzesi olarak ziyarete açılmıştır. Ahlat Müze Müdürlüğüne bağlı bir birimi olarak hizmet vermektedir. Korunması gerekli taşınmaz kültür varlığı olarak tescillenen müze binası, bölgenin yerel dokusuna uygun olarak Ahlat taşıyla inşa edilmiş olup, doğal bir görünüme sahiptir. Tarihi bina; yarım bodrum, zemin+ 1 kattan oluşmaktadır. Zemin katta idari birimler, üst katta ise teşhir salonu bulunmaktadır.
 
Fotoğraf: Official Turkish Museums
 
Müzedeki eserler iki farklı alanda sergilenmektedir. Müzenin üst katında Etnografik eserler, bahçesinde ise taş eserler sergilenmektedir. Etnografik eserlerin sergilendiği salonda, yakın döneme ait (genel olarak Geç Osmanlı Dönemi ve Cumhuriyet Dönemi) tekstil ürünleri, el işlemeleri, süs eşyaları, bakır işlemeciliği, sikkeler ve bölgenin Etnografik değerlerini yansıtan eserler yer almaktadır.
 
Fotoğraf: Official Turkish Museums
 
Bahçe teşhirinde ise yörenin mimari dokusuna ait süslemeli taşlar, çol, el değirmenleri ve mezar taşları bulunmaktadır.
 
Fotoğraf: Official Turkish Museums
 
Bazalttan yapılan bu mimari parçaların üzerindeki tezyinler, ziyaretçilere dönemin kültürü ve mimari yapısı hakkında bilgiler sunmaktadır. Bu eserler; yöre halkının hayat tarzını, dönemin sosyal, dini, teknik, ilmi ve mimari özelliklerini yansıtmaktadır.
 
Kaynak: Official Turkish Museums
 
Müze
Kültür Turizmi
Taş, Cumhuriyet Cd. No:90, 13000 Merkez/ Bitlis
Taş, Cumhuriyet Cd. No:90, 13000 Merkez/Bitlis

Konum Bilgileri

Görüntülenme Sayısı : 6302    Eklenme Tarihi : 23 Ağustos 2021 Pazartesi    Güncellenme Tarihi : 23 Ağustos 2021 Pazartesi