­ ABANT GÖLÜ TABİAT PARKI | Kültür Portalı

Abant Gölü Tabiat Parkı - Bolu

Abant Gölü Nerededir?

Bolu'nun 34 kilometre güneybatısında Abant Dağları üzerinde oluşmuş bir krater ve birikinti gölüdür. Park alanında yükseklikleri 1400 metreden 1700 metreye kadar birçok tepe bulunmaktadır. Abant Gölü yılın her ayında büyüleyici bir güzelliğe sahiptir. Abant, hem günübirlik gezip görmek hem de konaklamak amacıyla tercih edilen çok popüler bir tatil merkezidir. Alanı 127 hektar olan gölün denizden yüksekliği 1328 metredir. Yeraltı suları ile beslenir. Derinliği 18 metredir. Abant Gölü ve çevresinin bitki zenginliği, büyük bir açık hava rekreasyon potansiyeline sahip olması nedeniyle alanın 1196,5 hektarlık bölümü 1988 yılında “Tabiat Parkı” olarak koruma altına alınmıştır. Abant Gölü çevresi flora ve fauna bakımından çok zengindir. Sarıçam, karaçam, kayın, meşe, kavak, dişbudak, gürgen, söğüt, ardıç ağaçları ve ormangülü, ılgın, fındık, muşmula, papazkülahı, alıç, çobanpüskülü, kuşburnu, eğrelti, böğürtlen, çilek, nane, ahududu, sarmaşık, ısırgan, atkuyruğu ve çayır otları başlıca ağaç ve ağaççıkları oluşturur. Abant Gölü'nün kenarları çeşitli su bitkileriyle ve nilüferlerle doludur. Abant Gölü'nün etrafında yükselen yamaçlarda ise Abant Çiğdemi (Crocus Abantensis) bulunmaktadır.

Göl ve çevresinde bulunan ve endemik türler olan Küçük Taraklı Semender (Triturus Vulgaris Kosswigi) ile Abant Alabalığı "Salmo Trutta Fario Varyette Abanticus" ve Abant Fındık Faresi (Muscardinus Avellanarius Abanticus) olarak literatüre geçmiştir. Balık meraklıları yılın belirli dönemlerinde, ücret ödeyerek olta ile balık avlayabilmektedir. Göl kenarlarında su samurları da görülmektedir. Göl çevresindeki ormanlarda yabani hayvanlardan tilki, çakal, kurt, ayı, domuz, geyik, karaca, tavşan, sincap, gelincik; su kuşlarından yaban kazları, yaban ördekleri, balıkçıl, sakarmeke, karabatak, turna, yırtıcılardan; şahin, doğan, kara akbaba, kaya kartalı, atmaca, baykuş, diğer kuş çeşitleri olarak; toygar, alakabak, puhu, gökdoğan, ağaçkakan, karatavuk, bülbül, ispinoz ve saka görülmektedir.

Mevcut Hizmetler

Çevresi 7 kilometre olan ve yılın her ayı ayrı güzelliklere sahip olan Abant Gölü'nde yapılabilecek aktiviteler; Abant Tabiat Parkı girişinde ücretsiz ziyaretçi tanıtım merkezi ve doğa müzesi ziyareti, göl çevresinde piknik, kamp, sportif olta balıkçılığı, doğa yürüyüşü, bisikletle, faytonla, atla gezinti, Çepni Yaylası'nda yamaç paraşütü olarak sıralanabilir. 

Ne Yenir? Ne Alınır?

Park içinde bulunan satış reyonlarında ise bölgede üretilen yöresel yiyecek ve hediyelik eşyalar satılmaktadır. 22 kilometrelik Abant yolu üzerinde alabalık lokantaları ile sucuk ekmek satış yerleri bulunmaktadır.

Nerede Konaklanır?

Göl çevresinde  2 adet 5 yıldızlı konaklama tesisleri, bungalov tipi konaklama üniteleri, kamp ve piknik alanları ile lokantalar da mevcuttur. Ayrıca Abant yolu üzerinde pansiyonlar, bulunmaktadır. Bolu ve Abant gölü otellerine ulaşmak için tıklayınız.

Abant'a Nasıl Gidilir?

Ankara-İstanbul D-100 Karayolu'nun ve TEM Otoyolu'nun 203'üncü kmilometresinden ayrılan 22 kilometrelik yol ile ulaşılmaktadır. Bolu’ya 34 kilometre, Ankara’ya 225 kilometre, İstanbul'a 258 kilometre uzaklıktadır. Abant Gölü'ne Bolu merkezden ulaşım her iki saatte bir şehir merkezinden kalkan özel halk otobüsleriyle yapılmaktadır.

Kaynak: Bolu Kültür ve Turizm Rehberi (2010), Bolu Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü / Tarım ve Orman Bakanlığı Abant Broşürü

Bolu Gezilecek Yerler

Tabiat Parkı
Doğa Turizmi
Ankara-İstanbul D-100 kara yolunun ve TEM otoyolunun 203'üncü kilometresinden ayrılan 22 kilometrelik yol ile ulaşılmaktadır. Bolu’ya 34 kilometre, Ankara’ya 225 kilometre, İstanbul'a 258 kilometre uzaklıktadır. Abant Gölü'ne Bolu merkezden ulaşım her iki saatte bir şehir merkezinden kalkan özel halk otobüsleriyle sağlanmaktadır.
Abant Gölü, 14800 Örencik Köyü/ Mudurnu/ Bolu
+90 (374)-224-51-21

Konum Bilgileri

Görüntülenme Sayısı : 280650    Eklenme Tarihi : 02 Ocak 2013 Çarşamba    Güncellenme Tarihi : 11 Şubat 2020 Salı