­ FAKILLI MAĞARASI | Kültür Portalı

Fakıllı Mağarası - Düzce

Fakıllı Mağarası, Düzce’nin Akçakoca ilçesinin 8 km güneydoğusundaki Fakıllı köyünde bulunmaktadır. Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü tarafından I. derece sit alanı olarak tescillenmiştir. Bulunduğu köyden ismini alan mağaranın toplam uzunluğu 1.017 m ziyarete açık alanı ise 350 m’dir.

Doğal özellikler taşıyan mağaranın içinde çeşitli yönlere giden galeriler, sarkıt ve dikitler vardır. Özellikle beyaz oda olarak anılan bölgeler damlataş bakımından zengindir. Mağaraya yağışlı dönemlerde düden girişler ile önemli oranda su girişi vardır. Çok dönemli gelişimi karakterize eden şekil ve yapılara sahip olan Fakıllı Mağarası yarı aktif bir mağaradır. Yüzeye yakın bir noktada bulunması nedeniyle yaz ve kış mevsimlerinde büyük farklılıklar gösteren nemli, sıcak ve serin bir havaya sahiptir. Mağaranın havasının astım ve nefes darlığı hastalığına iyi geldiği söylenmektedir. Mağaranın çevresi yapılan düzenlemeyle piknik alanı olarak kullanılmaktadır. Kaynak: Düzce İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Düzce Gezilecek Yerler

Mağara
Doğa Turizmi
İstanbul ve Ankara'dan gelenler Düzce merkez'den Akçakoca istikametine doğru 34 kilometre ardından 8 kilometre güneye doğru Fakıllı Köyü'ne ulaşılır.
Fakıllı Köyü İç Yolu, 81650 Fakıllı Köyü/Akçakoca/Düzce
https://duzce.ktb.gov.tr/TR-211206/fakilli-magarasi.html

Konum Bilgileri

Görüntülenme Sayısı : 48694    Eklenme Tarihi : 20 Şubat 2013 Çarşamba    Güncellenme Tarihi : 15 Mayıs 2020 Cuma