­ ERZURUM ULU CAMİ | Kültür Portalı

Erzurum Ulu Cami - Erzurum

Erzurum Ulu Cami; Saltuklu Emiri Nasreddin Aslan Mehmet tarafından 1179 yılında yaptırılmıştır. Saltuklular'ın "Atabey" isminden dolayı buraya "Atabey Camisi" de denmektedir.
 
Zehra İlze, Vakıflar Genel Müdürlüğü*
 
Yapının üst örtüsü mihrap duvarına dikey olarak inşa edilmiştir. Geniş bir orta nef ve bunun iki yanında üçer nefle birlikte toplam yedi neften oluşmaktadır. Yirmisekiz serbest "L", "T" ve dikdörtgen şekilli paye üzerine oturtulan cami, 51 x 54 metre ölçülerindedir. İbadet mekânındaki üst örtüyü, on altısı duvarlara bitişik olan kırk paye taşımaktadır.
 
Sultan 4. Murat zamanında yiyecek deposu olarak kullanılan cami, değişik tarihlerde beş kez onarılmıştır. Erzurum Valisi Hüseyin Paşa 1639'da, Ali Efendi, 1826'da camiyi onarmış, bunu 1858 ve 1860 yılında yapılan onarımlar izlemiştir. Cami, son olarak, 1957- 1964 yılları arasında Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından onarılmıştır.
 
Murat Öcal
 
Caminin içerisinde toplam 40 sütun bulunmaktadır. Doğudaki birinci kapısının iki yanında birer mihrapçık bulunan yapının, 1860 yılında yapılan onarım kitabesi de burada yer almaktadır. Caminin ilk yapımındaki mihrap duvarı, önü hafif sivri kemerler üzerine oturan büyük pandantifli bir kubbe ile örtülmüştür. "Kırlangıç Kubbe" denilen, bindirme şeklinde inşa edilmiş bu kubbenin yapının ilk haline ait olduğu sanılmaktadır.
 
Murat Öcal
 
Caminin sağ tarafında tuğladan yuvarlak gövdeli tek şerafeli minaresi bulunmaktadır. Minareye cami içerisinden çıkılmaktadır. Şerafeden yukarısı yıkılmıştır. 28 pencere ile aydınlatılan caminin, güneydeki ikinci penceresi üzerinde 1826 tarihli onarım kitabesi bulunmaktadır. "Kırlangıç Kubbe" denilen, bindirme şeklinde inşa edilmiş bu kubbenin yapının ilk haline ait olduğu sanılmaktadır.
 
Erzurum Ulu Camii, Vakıflar Genel Müdürlüğü mülkiyetinde ve korumasındadır.
 
Kaynak: Vakıflar Genel Müdürlüğü
 
 *Benim Objektifimden Vakıf Medeniyeti Fotoğraf Yarışması 2020, Bezmiâlem Valide Sultan Çocuk Kategorisi Kategorisi, Sergilenmeye Değer Eserler
 
Cami
İnanç Turizmi
Merkez Cumhuriyet Caddesi ve Tebriz kapı semtinin kesiştiği noktada olup yaya olarak gidilebileceği gibi, Şehrin her noktasından toplu taşıma araçları ile ulaşım sağlanabilmektedir.
Ulu Cami, Yakutiye/ ERZURUM

Konum Bilgileri

Görüntülenme Sayısı : 56801    Eklenme Tarihi : 22 Nisan 2013 Pazartesi    Güncellenme Tarihi : 28 Mart 2024 Perşembe