­ GİRESUN ÇOCUK KÜTÜPHANESİ | Kültür Portalı

Giresun Çocuk Kütüphanesi - Giresun

Giresun İli Çınarlar Mahallesi'nde bulunan Katolik Kilise, 1850–1900 yılları arasında inşa edilmiştir. Kilise kesme taş duvarlarla çevrili bir bahçe içerisinde yer alır. Dikdörtgen planlı, ana cephesi üçgen alınlı belirlenmiştir ve köşelerde taştan yivli köşe kolonlarıyla dikkat çeken bir mimariye sahiptir. Yapının kuzey cephesi oldukça gösterişli olup, cephe ortasında sivri kemerli girişi vardır. İki kanatlı ahşap kapısı Giresun’daki en güzel 19'uncu yüzyıl kapı örneklerinden biridir. Doğu cephesinde, kare kesitli çan kulesine geçiş veren düz atkı taşlı ikinci bir kapısı vardır. İç mekânı özgün şeklini günümüze kadar korumuş olup, mahfil kısmı aslına uygun olarak sonradan yenilenmiştir. Naos zeminini kaplayan karo mozaik döşeme özgün olmakla birlikte üzerindeki bitkisel ve geometrik karakterli süslemeler oldukça dekoratif bir görünüme sahiptir. Cephe düzenlemesi, iç mekan zemin döşemesi, pencere biçimleri ve dekoratif tavanı ile Giresun’daki gayrimüslim yapılarının en güzel örneklerinden birisidir.

1967 yılından itibaren çoçuk kütüphanesi olarak kullanılan kilise binası, 2012 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından “Çocuk Kütüphanelerini İyileştirme Projesi’’ kapsamında tadilat ve onarım görmüş, tüm donanım malzemeleri çocukların ilgisine yönelik olarak yenilenmiştir.

Katolik Kilise (Giresun Çocuk Kütüphanesi) Nasıl Gidilir?

Kiliseye şehir merkezinden hareket eden araçlarla ulaşmanız mümkündür.

Katolik Kilise ve Giresun'da bulunan diğer tarihi eserleri ziyaretinizde Giresun'da konaklayabileceğiniz Kültür ve Turizm Bakanlığı belgeli tesislere ulaşmak için tıklayınız. Giresun'dan dönerken alabileceğiniz seyahat hatıraları için tıklayınız.

Giresun Gezilecek Yerler

Kilise
Kültür Turizmi
Şehir merkezinde olup, hem araç hem de yaya ulaşımı kolaydır.
Çınarlar Mah. Fevzi Paşa Cad. Giresun

Konum Bilgileri

Görüntülenme Sayısı : 14694    Eklenme Tarihi : 14 Mart 2013 Perşembe    Güncellenme Tarihi : 06 Ağustos 2021 Cuma