­ ISPARTA DAĞ TURİZMİ | Kültür Portalı

Isparta Dağ Turizmi - Isparta

Yörede dağcılık sporuna gönül verenlerin değişik rota ve parkurlar kullanarak zirve yapabilecekleri Davraz, Barla, Dedegöl, Akdağ, Sarpdağı, Bozburun ve Eğirdir Sivrisi dağları bulunmaktadır. Türkiye Dağcılık Federasyonu, Sütçüler Çandır’da her yıl iki kez kamp kurarak, dağcıların eğitiminin bir bölümünü Isparta’da yapmaktadır.

Davraz Dağı: Dağcılık sporu için mükemmel parkurlara sahip olan 2635 metre rakımlı Davraz Dağı, hem yaz hem de kış tırmanışları için idealdir. İki rotadan tırmanılabilen zirvenin gerek amatör ve gerekse profesyonel dağcılara hitap edecek tırmanış parkurları vardır. Kamplı ve günübirlik tırmanışla zirve yapılabilen Davraz Dağının zirvesinden, gerek Isparta gerekse Eğirdir Gölü'nün doyumsuz manzarasını seyretmek mümkündür. Kışın tamamen karla kaplı olan Davraz Dağı'nda tur kayağı yapmak isteyenler için mükemmel parkurlar vardır.

Barla Dağı: Eğirdir’in batısında 2798 metre rakıma sahip Barla Dağı, Eğirdir Gölüne hakim görüntüsü ile zirve yapanlara harika manzaralar sunmaktadır. Ayrıca Barla Dağı, kış tırmanışlarında kuzey yamacından tırmanmak isteyen dağcılara zevkli tırmanma imkanları vermektedir.

Dedegöl Dağı: Isparta yöresinin en yüksek dağı olan Dedegöl Dağı 2998 metre rakımlı zirvesi ile dağcılık sporuna gönül verenlerin yoğun ilgisini çekmektedir. Genelde yaz tırmanışları için tercih edilen Dedegöl Dağı'nın zor olduğu kadar zevkli tırmanma parkurları, yerli ve yabancı dağcılar tarafından tercih edilmektedir. Kış aylarında, dağın eteklerine kadar inen kar yağışı sebebiyle, kış tırmanışlarını sevenler için oldukça güzel parkurlar bulunmaktadır.

Akdağ: Yaz ve kış tırmanışlarına elverişli parkurlara sahip olan Akdağ Isparta il merkezinin güneyinde, 2420 metre yüksekliktedir.

Sarp Dağ: Sütçüler Bölgesi'nde 2548 metre yükseklikte olup, iki zirveye sahiptir. Çeşitli tırmanma rotalarının bulunduğu dağın, sarp kayalıkları ve özel yapısı dağcılık sporunu sevenlere değişik imkanlar sunmaktadır.

Bozburun Dağı: Davraz Dağı'nın bir kolu olarak da bilinen dağ, Eğirdir İlçesi'nin güneyinde 2109 metre yüksekliktedir. Doğa yürüyüşlerine uygun parkurları ve manzarasıyla ilgi çekmektedir.

Eğirdir Sivrisi: Eğirdir ilçe merkezini ikiye bölen 1749 metre rakımlı, yüksek tepelerinde çeşitli uygarlıklara yer vermiş, üzerinde Prostanna Antik Kenti'ni barındırmış ve panoramik görüntüsüyle tırmananları büyüleyen, sivri kayalıklardan oluşan bir tepedir.

Kaynak: Isparta İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Isparta Turizm Aktiviteleri

Konum Bilgileri

Görüntülenme Sayısı : 16217    Eklenme Tarihi : 19 Şubat 2013 Salı    Güncellenme Tarihi : 13 Ekim 2021 Çarşamba