­ DOLMABAHÇE SAAT KULESİ | Kültür Portalı

Dolmabahçe Saat Kulesi - İstanbul

Dolmabahçe Saat Kulesi Saray mimarı Sarkis Balyan tarafından Neobarok ve Ampir tarzında yapılmıştır. Kule, 12x12 metrelik köşelerinde birer fıskiyeli havuzun olduğu bir platform üzerinde dört katlı olup kademeli olarak daralmaktadır. Kule 8.5 x 8.5 metrelik köşeleri pahlı bir kare plan üzerine oturmaktadır. Kulenin tüm cepheleri birbirine eştir. Sadece zemin kattaki açıklıklardan biri kapı olarak değerlendirilmiştir.
 
Fotoğraf: Tanıtma Genel Müdürlüğü
 
Açıklıkların iki yanında kompozit başlıklı, bir kısmı yivlendirilmiş her cephede toplamda dört sütun bulunur. Taşkın bir silmeyle ayrılan birinci katta, alt kat sütunlarının hizasında vazolar ile çeşitli bitkisel bezemeler bulunur. Bu kat daha yoğun bezemelidir, yarım daire söveleri sütunlar üzerine oturtulmuş pencere kenarlarında yine ikişer sütun yer alır. Pencere üstüne girlandlar yerleştirilmiştir. II. Abdülhamit armaları deniz ve kara yönünde bulunur. Bir üst katta serbest sütunlar yerine silmeler kullanılmış, dikdörtgen pencereler üzerinde konsollar üzerinde taşınan arşitravlar yerleştirilmiştir. En üst katta, bu katı çepeçevre saran bir parmaklık bulunur. Her cephede üstünde perde motifi bulunduran saat kadranlarının altında birer küçük pencere yer alır. Bu kat saçak silmesi ile sonlandırılmış, en üstteki ''c'' kıvrımlı kesik alınlıklarla, üstünde rüzgargülü olan tepeliğe geçiş sağlanmıştır.
 
Kaynak: İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü
 
Saat Kulesi
Kültür Turizmi
Beşiktaş'tan İETT otobüsleri veya dolmuşlarla Anadolu yakasından gelenler Üsküdar-Kabataş Kadıköy-Kabataş Deniz yolu ile gelebilirler. Bağcılar-Kabataş Tramvay hattı ile Dolmabahçe Sarayı'na ulaşılabilir.
Dolmabahçe Cad. Beşiktaş İstanbul

Konum Bilgileri

Görüntülenme Sayısı : 14966    Eklenme Tarihi : 17 Eylül 2014 Çarşamba    Güncellenme Tarihi : 17 Mart 2021 Çarşamba