­ NİF DAĞI | Kültür Portalı

Nif Dağı - İzmir

İzmir (Smyrna) Körfezi’nin doğusunda, Kemalpaşa, Buca ve Torbalı ilçelerinin ortak sınırları çevresinde konumlanmış olan, Kemalpaşa ilçesine hâkim ve Bozdağlar dağ silsilesinin en batıya uzanan ucunu oluşturan Nif Dağı, Antik Çağ'da Olympos adını taşımış 19 dağdan biridir. 1999'dan itibaren yürütülen ön incelemelerde ve birkaç bölgedeki yüzey araştırmaları ve kazılarda önemli buluntulara ulaşılmış ve Nif Dağı'nın çeşitli kültürleri barındırdığı anlaşılmıştır.

2006 yılında Prof. Dr. Elif Tül TULUNAY başkanlığında arkeolojik kazılara başlanmıştır. Karamattepe mezarlık alanında ve Başpınar Bazilikal yapısında kazılar devam etmektedir. Başlıca kalıntılar Helenistik ve Bizans Dönemi’ne ait yapılar oldukları halde, gerek yüzeyde gerekse kazılarda ele geçen keramik buluntuları M.Ö 8'inci yüzyıldan M.S 13'üncü yüzyıla kadar tarihlenmektedir.

Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi’nde M.S 4. yüzyıla ait antik bir Roma kenti olduğu düşünülen alanda yapılan kurtarma kazılarında bulunan mozaikler, bölgenin “Batı’nın Zeugması” olarak anılmasına neden olmuştur. Bölgede yapılan çalışmalarda 550 metrekarelik alan içinde bir villa kompleksi bulunmuştur. Duvar boyutları 103-105 santimetre yüksekliğinde olan villanın 11 odasının 6'sında da mozaiğe rastlanmıştır. Anadolu Parsı ve Anadolu Kaplanı gibi nesli tükenen hayvanların ve çeşitli bitki türlerinin resmedildiği 57 metrekarelik mozaikte, renklendirmenin doğal malzemelerle yapıldığı anlaşılmıştır.

İzmir Gezilecek Yerler

Antik Kent
Kültür Turizmi
Dağkızılca Mahallesi, 6213. Sk. No:83, 35860 Torbalı/İzmir
Kemalpaşa/Torbalı/İzmir

Konum Bilgileri

Görüntülenme Sayısı : 14408    Eklenme Tarihi : 28 Haziran 2013 Cuma    Güncellenme Tarihi : 22 Nisan 2021 Perşembe