­ BAÇ ÇINARLI CAMİİ | Kültür Portalı

Baç Çınarlı Camii - Kocaeli

Kurucusu adına izafeten “URGANCI AHMET ÇELEBİ CAMİİ” adı ile anılır. Camii ahşap bağdadi dolgu niteliğinde iken son zamanlarda kargir’e çevrilmiştir. Şehrin doğu bölgesinde İnönü Caddesi'nin başladığı yerdedir. Cami yakınında şehrin doğu kapısı bulunduğundan doğudan gelen kervanlardan burada bir nevi gümrük vergisi alındığından mahalle ve camii bu isim ile anılmıştır. 

Cami 1933 yılında yapılıp aynı yıl ibadete açılmıştır. 1954 yılında arka cemaat kısmı eklenmiştir. 1971 yılında yan taraf ekleri yapılmıştır. Adapazarı depreminde duvarlarında ufak çatlaklar oluşmuştur. 17 Ağustos 1999 depreminde duvarlarında yine çatlaklar oluşmuştur. Tamir edilip ibadete açılmıştır. Aynı depremde minaresi ağır hasar gördüğü için yıkılarak yerine yenisi tekrar yapılmıştır. Caminin müştemilatı şadırvan, lojman, kuran kursu, gasilhane ve bahçeden ibarettir. Toplam kullanım alanı 450 metrekaredir. 

Dış duvarları taş, kubbesi kargir ağaçtan yapılmıştır. Cemaat kapasitesi 800 kişi olup bu sayı Cuma günleri bahçedeki namaz kılma imkanı ile 1000 kişiyi bulmaktadır. Caminin bahçesinde bulunan çınar ağacı tam olarak bilinmemekle birlikte 1870’li yıllarda Nalbant Ali Ağa tarafından dikildiği söylenmektedir. Bu tarihi Ağacın varlığından dolayı cami ve bu semt ÇINARLI ismi ile anılmaktadır.

Kaynak: kocaelimuftulugu.gov.tr

Kocaeli Gezilecek Yerler

Cami
İnanç-Kültür Turizmi
Şehir merkezine 100 metre mesafede olup yaya olarak ve şehir merkezinden kalkan özel halk otobüsleri ile gidilebilir.
Cedit Mahallesi İzmit/Kocaeli

Konum Bilgileri

Görüntülenme Sayısı : 11024    Eklenme Tarihi : 17 Haziran 2014 Salı    Güncellenme Tarihi : 17 Mayıs 2021 Pazartesi