­ HİSARCIK ESİRE TERMAL TURİZM MERKEZİ | Kültür Portalı

Hisarcık Esire Termal Turizm Merkezi - Kütahya

Halk dilinde ESİRE olarak bilinen kaplıca hakkında şu efsane anlatılmaktadır. Emet ilçesinin güney batısında bulunan Eğrigöz dağındaki tarihi Eğrigöz Kalesinde, tarihte Kazıklı Voyvoda olarak bilinen Macar İmparatorunun hapsedildiği bilinmektedir. Efsaneye göre tarihi Eğrigöz Kalesinde hapsedilen esirlerin bulunduğu ortamın çok kötü olması nedeniyle esirlerde genellikle cüzzam hastalığı görülmektedir. O tarihte tedavisi mümkün olmayan cüzzam hastalığına yakalanan bir esir, kurtuluşun ancak ölümle olabileceğini düşünerek, kalenin yakınından geçen ve aynı zamanda sıcak suyun da karıştığı Kocaçay denilen nehre atlayarak ölmek ister. Fakat esir ölmez. Nehrin akış istikametine ters olarak yüzerek kaçmaya çalışırken, suyun giderek ısındığını fark eder. Gecenin karanlığından yararlanarak bu suda gecelemeye karar verir. Hasta ve bitkin düşen esir, sıcak suların çıktığı yerde kalır. Bir süre sonra hastalığının iyileştiğini fark eder. Bunun üzerine kaçmaktan vazgeçip tekrar kaleye geri döner ve başından geçenleri kale komutanına anlatarak diğer esirlerin de bu sıcak sudan şifa bulmasını sağlar. O günden sonra buraya ESİR HAMAMI denilmiş fakat bu isim zamanla değişikliğe uğrayarak günümüze ESİRE olarak intikal etmiştir. Halende sıcak suların bulunduğu bu yere ESİRE KAPLICALARI denilmektedir.

Konumu                                            : Kütahya'nın batısında Hisarcık'a 10 km. uzaklıktadır.

Sıcaklığı                                             :51 C° dir.

Etkili Olduğu Hastalıklar                :Romatizmal hastalıklarda, deri hastalıklarında, kas ve eklem ağrılarında, çeşitli kadın hastalıklarında ve içme kürleriyle de; böbrek taşı, mide-barsak sistemi, karaciğer safrakesesi hastalıklarında etkili olduğu bilinmektedir.

Konaklama Tesisleri                        :

Hisarcık Esire Termal Turizm Merkezinde konaklama yapmak isteyen ziyaretçiler için apart daireler bulunmaktadır

 Ayrıca Termal Turizm Merkezinde; günübirlik gelen ziyaretçiler için termal sulardan faydalanabilecekleri açık havuz ve hamamlar mevcuttur.

İletişim Bilgileri:

Hisarcık Belediye Başkanlığı

Tel: 0 274 491 22 00

Konum Bilgileri

Görüntülenme Sayısı : 15528    Eklenme Tarihi : 15 Şubat 2013 Cuma    Güncellenme Tarihi : 08 Şubat 2018 Perşembe