­ TAVŞANLI GÖBEL TERMAL TURİZM MERKEZİ | Kültür Portalı

Tavşanlı Göbel Termal Turizm Merkezi - Kütahya

Tavşanlı Göbel Kaplıcaları Bakanlar Kurulunun 16.12.2006 Tarih 2006/11354 Sayılı Kararı ile Termal Turizm Merkezi olarak ilan edilmiştir.

Konumu: Kütahya'nın batısında Tavşanlı’nın 6 kilometre güneybatısındadır.

Denizden Yüksekliği: 850 metredir.

Suyun Özellikleri:  33,8 derece sıcaklığa sahip olan suyu, Akrototermal Sular grubuna girer. 

İçerdiği Minarel Madenler:  Bikarbonat, Kalsiyum, Magnezyum içerir.

Etkili Olduğu Hastalıklar: Kas ve iskelet hastalıklarının tedavisinde, ortopedik operasyonlar sonrası uzun süre hareketsiz kalma durumlarında, cerebral palsy gibi hastalıkların tedavisinde, romatizma ve cilt hastalıklarının yanı sıra spor yaralanmaları ve açık yaraların kapanmasına da şifalı gelen kaplıca suyu, bulunduğu bol oksijenli doğa ortamı nedeniyle astım hastalarının tercihi konumundadır.

Ulaşım: Termal Turizm Merkezine ulaşım karayolu ve demiryolu ile sağlanmaktadır. Kütahya 44 km Eskişehir 128 km İstanbul 400 km Bursa 173 km İzmir 384 km Ankara 361 km Antalya 431 km uzaklıktadır.

Gezilecek Yerler: Arslan Bey Türbesi , Mülayim Dede Türbesi , Müze, Ulucami, Merkezdeki Tarihi Konaklar, Mülayim Tepesi Parkı,

Yöresel Yemekler: Güveç, Çevirme çorbası, Cimcik aşı, Kulak mantı, Susamlı helva, Ev baklavası, Çekme helvadır. Tavşanlı İlçesi leblebisi ile ünlüdür. Tavşanlı’da üretilen leblebinin sadesi yanında tuzlu, biberli, vanilyalı, şekerli, kakaolu, tarçınlı gibi pek çok çeşidi vardır. Türkiye’nin her yerine gönderilmektedir.

Konaklama Tesisleri: Konaklama tesisleri Tavşanlı Belediyesi'ne attir. 

Kütahya Turizm Aktiviteleri

Konum Bilgileri

Görüntülenme Sayısı : 22091    Eklenme Tarihi : 15 Şubat 2013 Cuma    Güncellenme Tarihi : 08 Temmuz 2020 Çarşamba