­ GAZİKÖY | Kültür Portalı

Gaziköy - Tekirdağ

Tekirdağ iline Şarköy üzerinden 120 km, sahilden 45 km ve Şarköy’e 23 km uzaklıktadır. Mahalle 120 haneli ve 460 nüfusludur. Gaziköy’de pek çok tarihi kalıntının yanında göze çarpan bazı eserler de vardır. Kiliseler, Gaziköy çeşme ve Koca çeşme yazıtları dikkat çeken tarihi eserlerdendir. Gaziköy yerleşim şekli bakımından üç bölümden oluşmaktadır.

Denize paralel, Ganos dağlarına dik ve ikisinin ortasında yer alan tepede bulunan evler, tarihi ve eşsiz doğal güzellikler içinde bulunan nadir bir yapıya sahiptir. Dört bir tarafından tarih fışkıran bu köyde, her bastığınız toprak ve taşın altında tarihin tozlu sayfalarına rastlamanız mümkündür. Bu durum Gaziköy’e “Tarihin Başkenti’’ ünvanını veriyor. Öyle ki mahallenin tamamı arkeolojik sit alanı olarak korunuyor. Köy meydanında bulunan eski bir çınar, adeta tarihin canlı bir şahidi olarak dimdik ayakta duruyor. Gaziköy mahallesi eşsiz doğası, temiz havası ve tarihi güzellikleriyle akıllarda iz bırakıyor.

Gaziköy’ün merkezini gezerken dükkânlarda adaçayı, ıhlamur, kuşburnu reçeli, tarhana, kuskus gibi yerel ürünlere rastlayacaksınız. Mısır Çarşısı’ndaki pek çok esnaf ürünlerini mahallemizden almaktadır. Bu ürünleri seviyorsanız, yerine gelmişken alabilirsiniz.

Kaynak: http://kirsalturizm.tekirdag.bel.tr/gazikoy.html

Konum Bilgileri

Görüntülenme Sayısı : 14857    Eklenme Tarihi : 03 Nisan 2020 Cuma    Güncellenme Tarihi : 03 Nisan 2020 Cuma