­ MURADİYE CAMİ | Kültür Portalı

Muradiye Cami - Manisa

III.Murat adına 1583-1592 yılları arasında yaptırılan külliye; cami, medrese, imarethane ve dükkanlardan oluşmaktadır. Projesi Mimar Sinan’a ait olan külliyenin inşası Mimar Mahmut Ağa tarafından başlatılmış ve ölümü üzerine Mimar Mehmet Ağa tarafından tamamlanmıştır. Medrese, klasik Osmanlı medrese plan ve şekline bağlı kalınarak yapılmıştır.

Giriş kapısı batı cephesinde olup revakların gerisinde kuzey, güney ve batı yönlerinde odalar yer almaktadır. Kubbe ile örtülü olan bu odaların içinde ocak ve dolap nişleri bulunmaktadır. İmarethanenin planı medrese planına benzemekte olup revakların gerisinde avluyu “U” şeklinde saran mutfaklar, yemekhaneler ve erzak depoları yer almaktadır. Mutfak bölümlerinde büyük ocaklar ve bir çeşme bulunmaktadır.

Medrese ile cami arasındaki avluda yer alan kütüphane 1812 yılında Karaosmanoğulları’ndan Hüseyin Ağa tarafından yaptırılmıştır. Günümüzde Mimar Sinan Çocuk Kütüphanesi hizmet binası olarak kullanılmaktadır. Medrese ve imarethane bölümleri günümüzde müze olarak kullanılmaktadır.

Kaynak: http://www.manisakulturturizm.gov.tr/TR,73026/muradiye-camii-ve-kulliyesi-manisa-merkez.html adresinden 22 Temmuz 2014 tarihinde alınmıştır.

Manisa Gezilecek Yerler

Cami
İnanç Turizmi
Şehir merkezinde yürüme mesafesindedir.
Saruhan Mah. 45010 Manisa

Konum Bilgileri

Görüntülenme Sayısı : 22228    Eklenme Tarihi : 30 Ocak 2013 Çarşamba    Güncellenme Tarihi : 20 Mayıs 2021 Perşembe