­ KONAKLI RUM KİLİSESİ | Kültür Portalı

Konaklı Rum Kilisesi - Niğde

Konaklı Rum Kilisesi: Bazilika planlı olup, bazalt cinsi taştan yapılmıştır. Batıda bir arteks ve içeride boyuna uzanan üç neftten ibarettir. Kilisenin üst örtüsü orta neft üzerinde kırma çatı ve yan neftlerde beşer küçük kubbe ile örtülüdür. Narteks 4 sütunlu yanlarda birer paye üzerine oturmaktadır. Ortada büyükçe kemer iki yanda iki küçük kemer vardır. Ön cephede büyük kemerin üzerinde çatıya yakın dekoratif payenin üzerinde vazodan çıkan hayat ağacı motifi ve cepheyi taçlandıran yanlardan başlayan yukarı doğru kademeli olarak çıkan kalın bir silmede mevcuttur.

Alttaki pencereler kemerli olup, kemer üstleri kör kemerler ve dekoratif payelerle süslüdür. Narteksten ana mekâna giriş üç kapıdan sağlanmaktadır. Ana kapının üzerinde ve hemen solundaki kapı üzerinde kemer aynası içerisinde kitabeleri vardır ve 1844 tarihi okunmaktadır. Doğuda kilise dışına taşan apsisler görülür. (Bir ana apsis ve yan apsisler diakonikom ve prothesis).

Kaynak: Niğde Kültür Envanteri 2009

Niğde Gezilecek Yerler

Kilise
İnanç Turizmi
Merkeze bağlı 33 kilometre mesafede Konaklı Kasabası'nda bulunan kiliseye şahsi araçla yada konaklı kasabası toplu taşıma araçları ile ulaşmak mümkündür
Konaklı Kasabası 51000 Merkez/Niğde

Konum Bilgileri

Görüntülenme Sayısı : 8272    Eklenme Tarihi : 17 Şubat 2016 Çarşamba    Güncellenme Tarihi : 23 Haziran 2021 Çarşamba