­ ÇAL MAĞARASI | Kültür Portalı

Çal Mağarası - Trabzon

Çal Mağarası Trabzon Düzköy ilçesinin 5 km güneybatısında denizden 1050 metre yüksekte Çal köyünün içindedir. Mağaranın girişi, Çal köyünden Çayırbağı beldesine giden stabilize yolun 1. km’sinden Kulaklık Deresi üzerinde bulunmaktadır.
 
Servet Uygun
 
Dünyanın en uzun mağaralarından kabul edilen Çal Mağarasının içinden küçük bir dere akmakta olup üzerinde tarihi bir kale bulunmaktadır.
 
Çal Mağarası bir yer altı su kanalıdır. Mağaranın girişi geniş olmakla birlikte içerisindeki genişlik sürekli değişmektedir.
 
Servet Uygun
 
Mağaraya girişten 200 metre sonrasında yol iki kola ayrılmaktadır. Sola ayrılan kol yaklaşık 150 metre uzunluktadır. Bu kolun sonundaki odada dolinden gelen suyun aktığı bir baca vardır. Sağ kolun ulaşılabilen kısmı yaklaşık 400 metredir. Bu kolun yaklaşık 60. metresinde küçük bir göl ve çağlayan yer almaktadır.
 
Servet Uygun
 
Mağaranın içindeki yer altı nehrinin taşıdığı su mevsimsel olarak değişmektedir. Yağışlı mevsimlerde mağaranın içindeki suyun derinliği 50 cm’ye kadar yükselirken, yaz aylarında bu seviye 25-30 cm’ye kadar düşmektedir.
 
Mağaranın içinde dış atmosfere dolinlerle olan irtibat nedeniyle rahat bir hava hareketi vardır. Girişte pek hissedilmeyen mağara atmosferinin nemi, iç kısımlarda bir miktar artmaktadır.
 
Servet Uygun
 
Çal Mağarası 2000 yılında Trabzon İl Özel İdaresi tarafından çeşitli düzenlemeler yapılarak turizme açılmıştır. 2003 yılında halkın ziyaretine açık hale getirilmiştir.
 
Kaynak: Trabzon İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Konum Bilgileri

Görüntülenme Sayısı : 13150    Eklenme Tarihi : 18 Şubat 2013 Pazartesi    Güncellenme Tarihi : 14 Haziran 2023 Çarşamba