­ ADANA ARKEOLOJİ MÜZESİ | Kültür Portalı

Adana Arkeoloji Müzesi - Adana

Adana Müzesi Cumhuriyetin ilanından hemen sonra 1924 yılında kurulmuş olup, Türkiye'nin en eski on müzesinden biri unvanını taşımaktadır.
 
Fotoğraf: Official Turkish Museums
 
İlk olarak çevredeki sütun başlıkları ve lahitlerin polis dairesinde toplanmasıyla kurulan müze, Halil Kamil Bey'in müdür olarak atanması ve başarılı çalışmaları sonunda, 1928'de Taşköprü'nün başındaki şimdi yıkılmış olan Cafer Paşa Camii'nin Medresesi'nde ziyarete açılmıştır.
 
Fotoğraf: Official Turkish Museums
 
1950 yılında, Kuruköprü'de yer alan ve bir dönem Etnoğrafya Müzesi olarak kullanılan Adana Kuruköprü Anıt Müzesi'ne taşınmıştır.
 
Fotoğraf: Official Turkish Museums
 
Zamanla özellikle Tarsus/Gözlükule (1934), İçel/Yumuktepe (1936), Yüreğir/Misis (1958) ve Ceyhan/Sirkeli-Tatarlı Höyüğü kazılarında bulunan, Çukurova'nın ilk çağlarına ait seçkin eserlerin müzede toplanmaya başlanması ve müze binasının yetersiz kalması nedeniyle müze 5 Ocak 1972 yılında şimdiki binasına taşınmıştır.
 
Fotoğraf: Official Turkish Museums
 
Adana Müzesi'nde Tarsus Gözlükule, Mersin Yumuktepe, Misis, Karatepe, Soğuksutepe, vb. höyük ve iskân yerlerinde yapılan arkeolojik kazılarda çıkan eserler ile Adana ve çevresinden derlenen eserler bulunmaktadır.
 
Fotoğraf: Official Turkish Museums
 
Müzede Prehistorik dönem eserleri, Hitit, Asur, Fenike, Frig, Arkaik, Hellenistik, Roma ve Bizans dönemlerine ait heykel, kitabe, lahit, stel, mimari parçalar gibi taş eserler, pişmiş topraktan yapılmış çanak çömlek, çeşitli kaplar, silindir ve damga mühürler, sikkeler ve diğer arkeolojik buluntular yer almaktadır.
 
Fotoğraf: Official Turkish Museums
 
 
 
Müzeyi sanal olarak ziyaret etmek için tıklayınız.
 
Müze
Kültür Turizmi
Dolmuş, Taksi ve Belediye Otobüsler ile ulaşım sağlanabilmektedir.
Reşatbey Mahallesi, Fuzuli Cd. No:10, 01120 Seyhan/Adana
+90 (322)-454-38-57
+90 (322)-454-38-56

Konum Bilgileri

Görüntülenme Sayısı : 24821    Eklenme Tarihi : 26 Mart 2013 Salı    Güncellenme Tarihi : 09 Eylül 2021 Perşembe