­ ZİGA KAPLICALARI | Kültür Portalı

Ziga Kaplıcaları - Aksaray

Ihlara Vadisi sınırında yer alan Yaprakhisar Köyü'ndeki Ziga Kaplıcaları, özel çevre koruma bölgesi ilan edilmiş ve bölge, doğa harikası vadiyle birlikte bir termal turizm bölgesi haline gelmiştir. Ihlara Vadisi'ne panoramik bakış açısına sahip Ziga Kaplıcaları'nda termal suyun sıcaklığı 47 derecedir. Mineral açısından oldukça zengin olan Ziga Kaplıcaları; banyo uygulamaları şeklinde romatizmal hastalıkların kronik dönemlerinde yardımcı, tamamlayıcı tedavisinde, helioterapi/UV ile birlikte kullanılarak kaşıntılı ve döküntülü hastalıkların tedavisinde yardımcı, tamamlayıcı tedavi yöntemi olarak, ortopedik ve nörolojik rahatsızlıkların rehabilitasyonunda kullanılabilir. Ayrıca metabolizma bozuklukları, göz rahatsızlıkları ve kadın hastalıklarına da iyi gelmektedir.

Ziga travertenleri ve Ziga sıcak suları birçok mineralin birleşiminden oluşurken, içerisinde bol miktarda kalsiyum, sodyum klorür ve hidrokarbonat iyonu bulunması sebebi ile tortu bırakmaktadır. Suyun içinde bulunan katyon ve anyonların traverten oluşumuna uygun olması dolayısıyla bölge traverten alanı olarak planlanmış ve travertenlerle ilgili bir proje yapılmıştır. Ziga bölgesinde sarı renkte geniş bir traverten alanı oluşturularak kalsiyum, sodyum ve kükürtlü su tortuları muhteşem bir görüntü oluşturarak Ziga Termal Havzası'na ayrı bir görsellik katmıştır.

Kaynak: İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Ağrı Gezilecek Yerler

Kaplıca
Termal Turizmi
Aksaray şehir merkezine 35 kilometre uzaklıktadır. Şehir merkezinden Yaprakhisar Köyü ile Ihlara Beldesi'ne giden toplu taşıma araçları ile günün belirli saatlerinde ulaşmak mümkündür.
Güzelyurt İlçesi Yaprakhisar Köyü Ziga Mevkii Türkiye/Aksaray/GÜZELYURT
+90 (382)-213-24-74
+90 (382)-212-46-88
http://www.aksaraykulturturizm.com/tr
iktm68@kultur.gov.tr

Konum Bilgileri

Görüntülenme Sayısı : 46242    Eklenme Tarihi : 27 Aralık 2012 Perşembe    Güncellenme Tarihi : 18 Şubat 2020 Salı