­ SÜLEYMAN BEY CAMİİ | Kültür Portalı

Süleyman Bey Camii - Aydın

İstasyon binası yakınında bulunan Süleyman Bey Camisi klâsik Osmanlı üslubunda yapılmıştır. Üveys Paşazade Mehmet Bey’in torunu ve Cezayir Beylerbeyi Mustafa Paşa’nın oğlu Süleyman Bey tarafından 1683 yılında yaptırıldığı, Süleyman Bey’in vakfiyesinden öğrenilmiştir.

Mimar Sinan’ın kalfalarından biri tarafından inşa edildiği düşünülen avlu içerisindeki kare plânlı bu camii, kesme taştan ve tek kubbeli bir yapıdır. Kubbesi, iki kademeli beden duvarları üzerinde 16 köşeli bir kasnak üzerine oturtulmuştur. Camiyi aydınlatan pencereler duvarlarda ve kasnakta yer almaktadır. Dışarıdan dar bir merdivenle kadınlar mahfiline çıkılır. Kubbe içerisindeki bezemeler XVII. yüzyıl üslubuna göre yenilenmiştir. Kesme taştan yapılmış mihrabı sade olup, mermerden yapılmış minberin merdiven altı işlemelidir.

Tek şerefeli minaresinin gövdesi çok kenarlıdır. Caminin minaresi 1899 depreminde yıkılmış, şerefeden yukarı kısımları yenilenmiştir. Ancak bu yenilenme orijinal durumundan çok uzaktır. Yunan işgali sırasında tahribata uğrayan minare 1954-1956 yıllarında cami ile birlikte onarılmış ve orijinal durumuna getirilmeye çalışılmıştır.

Kaynak: Aydın Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Aydın Gezilecek Yerler

Cami
İnanç-Kültür Turizmi
Tren garı yanındadır. Şehir içi ulaşım araçları ile ulaşım sağlanabilmektedir.
Efeler - Aydın

Konum Bilgileri

Görüntülenme Sayısı : 7861    Eklenme Tarihi : 29 Ocak 2013 Salı    Güncellenme Tarihi : 04 Ocak 2022 Salı