­ TOPHANE SAAT KULESİ | Kültür Portalı

Tophane Saat Kulesi - İstanbul

Yukarı doğru kademeli olarak daralan, saatli bölümle beraber dört katlı bir yapıdır. Dört cephe de birbirine eş olarak tasarlanmıştır. Sadece denize bakan cephede kapının üstünde Abdülmecit'e ait tuğra yer alır. Bu her cephedeki yüksekçe ve daire kemerli kapının iki yanında köşelere gelen yerlerde ikişer dor sütunu cepheden bağımsız olarak yerleştirilmiştir. Bu arada küre biçimli taşlar kapı önlerinde bulunmaktadır.

Zemin kat ile birinci kat arasında bir triglif-metop bandı yer alır. Üst katta dor sütunlarının yerine iyon düzenindeki pilastrlar almıştır. Birinci kattaki açıklık bu sefer dikdörtgen olmasına rağmen, üstünde konsollarla taşınan basık ve aynası boş bir kemer düz bir lento üzerinde yer alır.

İkinci kattaki kompozisyonda yine ortada yarım daire kemerli bir açıklık görülür. Köşelerde ise bitkisel motifler çerçevelendirilerek değerlendirilmiştir. Bu katı saatlerin olduğu kattan ince konsol bir saçak ayırır. En üst katta ise girlandlar içine yerleştirilmiş saatler ile köşelerde kıvrımlı destekler yer alır. Ayrıca köşelerde küre biçimli taşlar zemin kattakilerden daha küçük boyutlularıyla yerleştirilmiştir.

Kaynak: www.istanbulkulturturizm.gov.tr/TR,165666/tophane-saat-kulesi.html

İstanbul Gezilecek Yerler

Saat Kulesi
Kültür Turizmi
Kabataş-Bağcılar Tramvay hattını kullanarak tophane durağında inerek ulaşabilirsiniz.
Kılıçali Pasa Mah. Amerikan Pazarı Sokak Beyoğlu İstanbul

Konum Bilgileri

Görüntülenme Sayısı : 3136    Eklenme Tarihi : 18 Eylül 2014 Perşembe    Güncellenme Tarihi : 09 Mart 2022 Çarşamba