­ GÖKÇESEKİ ÖRENYERİ | Kültür Portalı

Gökçeseki Örenyeri - Karaman

Karaman İli Ermenek İlçesi Gökçeseki Köyü'nün kuzeyinde yer alan iki tepeden güneydeki tepenin eteklerinde bulunmaktadır. Tepenin  güney, doğu ve batı eteklerinde yer alan Örenyeri içinde bir çok yapının temel izleri, mimari parçalar, bol miktarda çanak çömlek parçaları ve tam tepe noktasında basamaklı bir kutsal alan bulunmaktadır. Bu tepenin kuzey etekleri ile karşısında yer alan tepenin güney yamaçlarında çok sayıda kaya mezarı ve yine iki tepe arasında kalan küçük vadide bazı yapı kalıntıları ve mezarlar bulunmaktadır.

Bazıları çok, bazıları tek odalı olan kaya mezarlarının içerisinde klineler ve aslan şekilli kapaklar halen durmaktadır. Mezarların bazıları düz bazıları beşik tonoz örtülüdür. Örenyerindeki buluntulardan ve mezarlardan buranın Roma ve Bizans döneminde yerleşim gördüğü anlaşılmaktadır.

Kaynak: Topal.C.(Ed).(2009).Karaman Kültür Envanteri.Karaman

Karaman Gezilecek Yerler

Ören Yeri
Kültür Turizmi
Karaman İli Ermenek ilçesi; Gökçeseki Köyü'nün kuzeyinde yer alan iki tepeden güneyde yer alan tepe üzerinde, tepenin güney, doğu ve batı eteklerinde yer almaktadır. Ermenek İlçesi'nden özel araçlarla ve Ermenek İlçesinden Gökçeseki Köyü'ne gider araçlarla ulaşılabilmektedir.
Karaman İli Ermenek ilçesi; Gökçeseki Köyü'nün kuzeyinde bulunmaktadır.

Konum Bilgileri

Görüntülenme Sayısı : 7614    Eklenme Tarihi : 08 Şubat 2013 Cuma    Güncellenme Tarihi : 05 Ağustos 2021 Perşembe