­ KAFKAS CEPHESİ HARP TARİHİ MÜZESİ | Kültür Portalı

Kafkas Cephesi Harp Tarihi Müzesi - Kars

19'uncu yüzyılda, Rus ordularının istilasına karşı şehrin savunulmasında önemli işlevlere sahip olan tabyalar, 1828'deki Rus saldırısının püskürtülmesi, 1855'teki Kars Zaferi'nin kazanılması ve 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı sırasında savunma amaçlı kullanılmıştır.

Kanlı Tabya binası 1803'te Padişah III. Selim Döneminde "Yeni Tabya" ismiyle yapılmış tabyalarımızdandır. 1828 yılında, Rusların Kars’a yaptıkları saldırılarda, bir gece baskını sırasında tabyadaki askerlerin tamamı şehit edildiği için bu tabyanın adı literatüre Kanlı Tabya olarak geçmiştir.

Kanlı Tabya binası Kars şehrini güney cepheden korumak için yapılmış ve günümüze kadar mimari özelliklerini koruyarak ulaşmıştır. Ruslara karşı 1855 yılında Tabyalar Savaşı olarak da bilinen Kars Zaferi'nden sonra Padişah Abdulmecid 3 bin adet Kars Madalyası yaptırıp Kars şehrine göndermiştir.

Kafkas Cephesi Harp Tarihi Müzesi’ne dönüştürülen Kanlı Tabya binası ülkemizdeki interaktif müzeler arasında yer almaktadır.

Müzenin 8 ana salonunda 1828 yılından Cumhuriyet’in ilanına kadar bazı önemli olaylar interaktif olarak sergilenmektedir.

 

Kaynak: Kars Müzesi Müdürlüğü

Fotoğraflar: Çiğdem Çeşnigil

Kars Gezilecek Yerler

 

Müze
Kültür Turizmi
Şehir merkezine yaklaşık 2 kilometre uzaklıkta, DSİ 24. Bölge Müdürlüğü'nün arka tarafında bulunan Tabya'ya yürüyerek, taksi ya da araba ile ulaşmak mümkündür.
Bülbül Mahallesi - Kars

Konum Bilgileri

Görüntülenme Sayısı : 31317    Eklenme Tarihi : 13 Aralık 2016 Salı    Güncellenme Tarihi : 10 Şubat 2020 Pazartesi