­ KAYAK MERKEZLERİ | Kültür Portalı

Kayak Merkezleri - Kars

Kış sporları ve kış turizmi bakımından Türkiyenin 1. derece öncelikli 5 merkezinden biri olan Kars-Sarıkamış Kayak Merkezi, çevresi ünlü sarıçam ormanları ile kaplı, 2200-2900 mt. yükseklik gösteren bir plato üzerinde yer alır. Kars’a 54 kilometre, Erzurum’a 153 kilometre uzaklıktaki kayak merkezi Kars Havaalanına 40 dakika mesafededir. Nazım İmar Planları, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafınadan hazırlanan Sarıkamış Kayak Merkezi toplam olarak “15.000 / kayakçı / gün” potansiyel kullanım kapasitesi sunmaktadır.

İlçe merkezinin güneydoğusunda Cıbıltepe (2200 – 2634 metre.) batısında Süphan Dağı (2200 – 2810 metre) kayak alanları yer almaktadır. Bu üç yer arasında “birinci gelişmiş bölgesi” olarak saptanan, öncü ve örnek yatırımlara açılmış olan Sarıkamış Kayak Merkezi, yaklaşık “5000 / kayakçı / gün” büyüklüğünde bir kapasite sunmaktadır. Sarıkamış kayak alanında 2 adet telesiyej tesisi (birinci 1437 mt., ikincisi 1807 mt, uzunlukta) hizmete açılmıştır. 2017 yılı başı itibariyle toplam 1037 yatak kapasiteli 15 adet Turizm İşletme Belgeli tesis yer almaktadır. Normal kış koşullarında yılda ortalama olarak 4 ay, 8 ile 120 cantimetre kalınlığında karla kaplı olan Sarıkamış’ta en uygun kayak mevsimi 10 Aralık - 10 Nisan tarihleridir. Sarıkamış çevresi özellikle "Alp ve Kuzey Disiplini" kayak uygulamaları ile "kayak safari" ve "kızaklı geziler" için çok uygun ortam sunmakta, snowboard sporu ise kısmen yapılabilmektedir. Sarıkamış Kayak Merkezi Slalom, Büyük Slalom ve Süper-C kayak türlerini yapmaya elverişlidir. Sarıkamış’ın kış turizmi yanında piknik ve mesire yeri alanı bakımından da zengin bir yöre olması kış mevsimindeki ilginin yazında devam etmesini sağlamaktadır.

Sarıkamış İlçe Kayak Tesisleri: İlçe merkezinde Cıbıltepe bölgesinde Turizm Bakanlığının yaptırmış olduğu 2 mekanik telesiyej ve 5 pist ile kayak tesisleri ilçeye gelen misafirlerin yoğunluğuna karşın zaman zaman yetersiz kalmaktadır. Bu sebeple yine Cıbıltepe üzerinde Çamaşırdere bölgesinden hastane sırtlarına inen 400 - 4500 metre uzunluğundaki pist ile Kuyuçeşmeler ve Karanlıkdere'ye inenler 2000-2500 metre uzunluğundaki pist yapılarak hizmete açıldığında burada snow-mobil, kros kayağı ve atlı kızak turları düzenlenebilir. Bu pistler hizmete açıldığında Cıbıltepe'de daha öncede Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yaptırılan tesislerde daha uzun süre konaklama imkanı oluşacaktır. Bu da İlimizdeki turizm hareketlerini canlandırarak turizm gelirlerinide arttıracaktır. Sarıkamış İlçesi'nde bulunan kayak tesisleri Aralık ayında açılıp mart ayının son haftalarına doğru sonlanmaktadır.

Kaynak: Kars İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Manzara-Gezi
Kış Turizmi
İlçe servisleri, konaklama tesislerinin servisleri yada özel araçla ulaşım sağlanabilmektedir.
Sarıkamış İlçesi
0 (474) 212 21 79
http://www.karskulturturizm.gov.tr
iktm36@kulturturizm.gov.tr

Konum Bilgileri

Görüntülenme Sayısı : 13196    Eklenme Tarihi : 21 Şubat 2013 Perşembe    Güncellenme Tarihi : 15 Eylül 2021 Çarşamba