­ YUVACIK BARAJI | Kültür Portalı

Yuvacık Barajı - Kocaeli

Yuvacık Barajı iki büyük derenin birleştiği vadide, Yuvacık Beldesi yakınlarında inşa edilmiştir. Baraj yapımı öncesi derelerin kenarlarındaki alabalık çiftlikleri ve doğal ortamları ilgi çekerken, daha sonra baraj gölünün çevresiyle oluşturduğu güzellikler görülmeye değer hale gelmiştir. Körfez ve İzmit manzarası eşliğinde çıkmaya başlayacağınız tepelerden birkaç köy geçtikten sonra Yuvacık'tan yürüyerek 1 saat mesafedeki Aytepe Köyü'ne ulaşılmaktadır.

Yuvacık Barajı yürüyüş parkurları

Yuvacık Barajı'ndan Camidüzü, Değirmendüzü, Sıcakdere, Soğukdere olmak üzere dört farklı yürüyüş parkuru vardır.

Camidüzü parkuru, insan eli ile oluşturulmuş bir parkurdur. Parkur uzunluğu 9 kilometre olup, zorluk derecesi olarak kolay parkurlardan biridir. Parkurda dinlenme alanları dışında, spor yapabileceğiniz aletler de mevcuttur.

Değirmendüzü'nden başlayan parkur da Yuvacık Barajı'na yakın tarihi su kemerinde son bulur. Parkur uzunluğu 8 kilometredir.

Sıcakdere yürüyüş parkuru, kanyon yürüyüş olması nedeniyle zor parkurlardan biridir. Parkur uzunluğu 10 kilometredir. Bahçecik Beldesi'nde başlar, Yuvacık Barajı üzerinde tarihi kemerde son bulur. Sıcakdere Kanyonu, Beşkayalar Milli Parkı içinde yer alır. Suyun yüksekliği ve zaman zaman geçit vermeyen kayaları nedeniyle, grup yürüyüşü önerilir.

Soğukdere de aynı şekilde, kanyon yürüyüş olması nedeniyle zor parkurlardan biridir. Bu nedenle de sadece yaz aylarında gidilmesi gereken bir parkurdur. Uzunluğu 11 kilometre olup, Aytepe'den başlar, kanyon yürüyüşü su kemerinde son bulur.

Kaynak: Kocaeli Başiskele Kaymakamlığı

Kocaeli Gezilecek Yerler

Manzara-Gezi
Doğa Turizmi
İstanbul'dan ve Ankara yönünden Tem yolundan gelirken İzmit batı çıkışından çıkın. İzmit'in içinden geçerek Yalova-Gölcük tabelalarından devam edin, az ileride sağdan Yalova - Gölcük soldan ise Yuvacık ayrımı gelecektir, Yuvacık tabelasına devam edin bu yol sizi yuvacık merkeze ulaştırır. Karayolu mevcuttur.
Kocaeli, Başiskele, Yuvacık/Kocaeli

Konum Bilgileri

Görüntülenme Sayısı : 175824    Eklenme Tarihi : 15 Ocak 2013 Salı    Güncellenme Tarihi : 28 Şubat 2021 Pazar