­ KARATAY MEDRESESİ ÇİNİ ESERLER MÜZESİ | Kültür Portalı

Karatay Medresesi Çini Eserler Müzesi - Konya

Konya Çini Eserler Müzesi olarak kullanılan Karatay Medresesi, Selçuklu Sultanı II. İzzeddin Keykâvus zamanında Emir Celâleddin Karatay tarafından 1251 yılında yaptırılmıştır. Medresenin iç mekânları mozaik ve plaka çiniler ile kaplanmıştır. Mimarının Muhammed bin Havlan olduğu tahmin edilmektedir. Medrese, Selçuklular devrinde hadis ve tefsir ilimleri okutulmak üzere “Kapalı Avlulu Medrese” grubunda beden duvarları taştan, kubbe ve tonozlar tuğladan inşa edilmiştir. Sille taşından inşa edilmiştir. Tek katlıdır. Giriş doğudan gök ve beyaz mermerden yapılmıştır.

Selçuklu devri taş işçiliğinin şaheser bir örneği olan kapı üzerinde medresenin yapımı ile ilgili kitabeler, diğer yüzeylerine seçme âyet ve hadisler kabartma olarak işlenmiştir. Medresenin güneybatı hücresinde Celâleddin Karatay’ın türbesi mevcuttur.

Anadolu Selçuklu devri çini işçiliğinde önemli yeri bulunan Karatay Medresesi 1955 yılında “Çini Eserler Müzesi” olarak ziyarete açılmıştır. Müzede Selçuklu, Beylikler ve Osmanlı dönemine ait çini ve seramikler, özellikle Kubad-Âbâd Sarayı çinileri, alçı süsleri, dolaplar, çini tabaklar ve kandiller teşhir edilmektedir.

Kaynak: Konya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü "Medeniyetler Şehri Konya" Yayın No: 231 Baskı Tarihi: Kasım 2015

Konya Gezilecek Yerler

Müze
Kültür Turizmi
Müze, şehir merkezinde Alaaddin Tepesi karşısındadır.
Konya

Konum Bilgileri

Görüntülenme Sayısı : 42036    Eklenme Tarihi : 22 Şubat 2013 Cuma    Güncellenme Tarihi : 01 Mart 2021 Pazartesi