­ MUDANYA MÜTAREKE EVİ MÜZESİ | Kültür Portalı

Mudanya Mütareke Evi Müzesi - Bursa

Mudanya Mütareke Evi Müzesi 11 Ekim 1922 tarihinde, TBMM Hükümeti ile İhtilaf Devletleri arasındaki Türk-Yunan savaşına son veren ateşkes anlaşmasının imzalandığı ve işgalci güçlere karşı siyasi alanda zafer kazandığı yerdir. Bursa’ya 30 dakika uzaklıktaki Mudanya sahil yolu üzerinde yer alan, 19. yüzyıl başlarına ait Art Nouveo üsluplu yalı, 1937 yılından beri müze olarak kullanılmaktadır.
 
Fotoğraf: Official Turkish Museums
 
Müzede Kurtuluş Savaşı ve mütarekeye ait çeşitli doküman, belge ve malzemeler ile döneme ait eşyalar sergilenmektedir. Bodrum ve çatı katının dışında iki katlı olan binanın birinci katında; Türk ve İtilaf devletlerinin çalışma odaları ve mütarekenin yapılıp imza edildiği salon yer almaktadır.
 
Fotoğraf: Official Turkish Museums
 
İkinci katta ise; Türkiye adına görüşmelere katılan İsmet İnönü ve Asım Gündüz Paşa ile yaverlerinin yatak odaları bulunuyor.
 
Fotoğraf: Official Turkish Museums
 
Bir hafta süren ateşkes görüşmelerinde İngiltere’yi General Harrington, Fransa’yı General Charpy ile İtalya’yı General Monbelli’nin temsil ettiği görüşmelerin yapıldığı müze binası (anlaşmanın imzalandığı masa takımı ve yazı takımları gibi) dönemin eşyalarıyla birlikte aynen korunmuştur. Kurtuluş Savaşı sonrası Türkiye’nin ilk siyasi başarısına ev sahipliği yapan bu tarihi bina, XIX yüzyıl sonlarında Rus asıllı tüccar Aleksandr Ganyanof tarafından yapılmıştır. 
 
Kaynak: Bursa İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü
 
Müze
Kültür Turizmi
Bursa Mudanya İlçesi'ne ulaşım metro ve Mudanya otobüsleri ile sağlandıktan sonra ilçe merkezinden ulaşım yürüyerek sağlanabilir.
Mütareke Mah., 12 Eylül Cd No:8, Mudanya /BURSA

Konum Bilgileri

Görüntülenme Sayısı : 9337    Eklenme Tarihi : 25 Ocak 2013 Cuma    Güncellenme Tarihi : 11 Ağustos 2021 Çarşamba