­ ZEYTİNLİK SEMTİ | Kültür Portalı

Zeytinlik Semti - Giresun

Giresun il merkezinde yer alan Zeytinlik Semti, 3. derece kentsel sit alanıdır. Yaklaşık iki asır önce Avrupa’dan ithal edilen malzemelerle inşa edilen, Rumlar ile Türkler'in yıllarca yaşadığı, türkülere konu olan Zeytinlik Evleri, ziyaretçilerine tarihin içerisinde yolculuk yaptırır. Trabzon Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü tarafından 17.05.1991 tarih ve 1029 sayılı karar ile tescillenmiştir. 

Günümüzde bu bölgede 80 adet tescilli ev yer almaktadır. Semt o dönemlerde  “Gogora Mahallesi” olarak anılmaktadır. Tarihte Rumlar'ın ikamet ettiği, Giresun yerleşiminin tam ortasında yer alan Giresun Evleri, kendine özgü bahçesi, kapıları, pencereleri, iç dizaynı gibi mimari özellikleriyle ön plana çıkmaktadır. Avrupa’ya fındık götüren gemilerin getirdiği ithal malzemelerle inşa edilen evlerde, bu günün sobalarından çok farklı peçi (Rus) sobası, Marsilya kiremitleri dikkat çekmektedir. Kitabelere göre en eski 1840’lı yıllarda inşa edilmiş olan evler, hiçbiri diğerinin ışığına, manzarasına hava sirkülasyonuna etki etmeyecek şekilde konumlandırılmıştır.

Giresun Zeytinlik Semtine Nasıl Gidilir?

Şehir merkezinde olup, yaya ve araç yoluyla ulaşım kolaydır.

Giresun Zeytinlik Semtine ziyaretiniz için Giresun'da konaklayabileceğiniz Bakanlık Belgeli Tesisler'e ulaşmak için tıklayınız. Giresun'dan dönerken alabileceğiniz seyahat hatıraları için tıklayınız.

Kaynak: Giresun il Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Giresun Gezilecek Yerler

Manzara-Gezi
Doğa-Kültür Turizmi
Şehir merkezinde olup, hem araç hem de yaya ulaşımı kolaydır.
Zeytinlik Semti, Güneyinde Fevzi Paşa Caddesi, kuzeydoğusunda Ordu-Trabzon Karayolu geçen, kuzeyi ve batısı kale ile çevrilen alan, Çınarlar, Hacı Hüseyin ve Kale mahallelerinin bir bölümünden oluşmaktadır.

Konum Bilgileri

Görüntülenme Sayısı : 21716    Eklenme Tarihi : 14 Mart 2013 Perşembe    Güncellenme Tarihi : 26 Mayıs 2021 Çarşamba