­ CENEVİZ KALESİ VE PLAJI | Kültür Portalı

Ceneviz Kalesi ve Plajı - Düzce

Ceneviz Kalesi ve Plajı, Akçakoca’nın batısında, ilçe merkezine 3 kilometre mesafededir. Helenistik, Roma ve Doğu Roma dönemlerinden günümüze kadar gelen Ceneviz Kalesi ve çevresi, Ankara Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nun kararı ile 1996 yılında Arkeolojik ve doğal sit alanı olarak tescillenmiştir. Moloz taşlarla inşa edilmiş olan kalenin, kara tarafından giriş kapısı ve yanında da yüksek bir kulesi bulunmaktadır. Kale avlusu içerisinde günümüzde dilek kuyusu olarak bilinen 5.30 metre çapında o dönemde su ihtiyacını karşılayan su sarnıcı bulunmaktadır.
 
 
11 ve 15'nci yüzyıllar arasında Akdeniz, Karadeniz, Atlantik Okyanusu ve Kuzey Avrupa’da ticaret kolonileri kuran Cenevizlilerden kalan ve Akçakoca’nın simgesi haline gelen Ceneviz Kalesi; 2013 yılında ‘‘Ceneviz Ticaret Yolunda Akdeniz’den Karadeniz’e Kadar Kale ve Surlu Yerleşimleri’’ adıyla UNESCO Dünya Miras Geçici listesine adını yazdırmıştır.
 
 
Tarihi Ceneviz Kalesi, denizden yüksek ve denize sıfır konumuyla tarih ve doğanın estetiğini bir arada sunduğu bölgemizdeki ender merkezlerden biridir. Batısında ve doğusunda bulunan plajları mavi bayraklıdır ve bölgemiz için ayrıcalıklıdır. Yalıyarlar olarak isimlendirilen bu plajlardan biri kıyı boyunca yer alan mağaralar barındırması sebebiyle de fok kayalıkları olarak anılmaktadır. Ceneviz Kalesi plajları ve tarihi dokusunun yanında, Akçakoca’nın en fazla tercih edilen piknik ve mesire alanı olma özelliği taşır.
 
Kaynak: Düzce İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü
 

Konum Bilgileri

Görüntülenme Sayısı : 18199    Eklenme Tarihi : 30 Nisan 2013 Salı    Güncellenme Tarihi : 27 Temmuz 2020 Pazartesi